Opóźnione loty do Grecji

Sezon urlopowy to czas, kiedy wielu Polaków wyrusza w podróż do ciepłych krajów. Od lat w czołówce najchętniej odwiedzanych plasuje się Grecja. Dawniej podróżowano tam głównie autokarami, ale obecnie zdecydowanie częściej się tam lata samolotem, zwłaszcza ze względu na dostępność opłacalnych ofert. 

Trzeba jednak pamiętać, że choć przeważnie podróż odbywa się bez większych komplikacji, to jednak zdarzają się również poślizgi, które czasami mogą mieć poważny wpływ na nasze plany. W takich sytuacjach istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lot

Odszkodowanie za opóźniony lot do Grecji

Opóźnienia w podróży zwykle  są krótkotrwałe i nie wpływają znacząco na nasze plany. W takich przypadkach nie przysługuje nam zazwyczaj odszkodowanie. Jednak, gdy opóźnienie jest poważne, można rozważyć ubieganie się o rekompensatę. W przypadku lotów z Polski do Grecji obowiązują przepisy Unii Europejskiej, które chronią prawa pasażerów.

Jeżeli lot do Hellady jest opóźniony o przynajmniej trzy godziny, przysługuje nam prawo do odszkodowania. Wysokość odszkodowania zależy od długości lotu i opóźnienia. W przypadku krótkich lotów (do 1500 km) odszkodowanie wynosi 250 euro, dla średnich lotów (od 1500 km do 3500 km) – 400 euro, a dla długich lotów (powyżej 3500 km) – 600 euro. Istnieją jednak pewne wyjątki, np. gdy opóźnienie jest spowodowane przez czynniki nadzwyczajne, takie jak warunki atmosferyczne, strajki czy sytuacje wyjątkowe. Chodzi o te, na które przewoźnik nie ma wpływu – pojawiają się więc bez jego winy. W związku z tym nie ma obowiązku wypłacić odszkodowania za zwłokę.

Formalności

Aby ubiegać się o odszkodowanie, należy skontaktować się z przewoźnikiem lotniczym i zgłosić opóźnienie. Wymagane będą dokumenty potwierdzające rezerwację lotu, bilet oraz ewentualne potwierdzenie opóźnienia. W niektórych przypadkach konieczne będzie skorzystanie z usług firm specjalizujących się w odzyskiwaniu odszkodowań.

  • Warto pamiętać, że odszkodowanie przysługuje nie tylko w przypadku opóźnień, ale również w sytuacji odwołania lotu bez wcześniejszego powiadomienia oraz w przypadku nieuzasadnionej odmowy przyjęcia na pokład pomimo posiadania ważnego biletu. To samo dotyczy przypadków utraty lub uszkodzenia bagażu.

Reasumując, w przypadku poważnych opóźnień lotów z Grecji do Polski istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Przysługuje nam ono jednak wtedy, gdy opóźnienie jest znaczne (3-godzinne i dłuższe), a także wynikło z winy linii lotniczej. Z kolei wysokość odszkodowania uzależniona jest od długości trasy, jaką pokonujemy.

Powiązane artykuły

Czy warto lecieć na Cypr ?

Republika Cypryjska potocznie zwana Cyprem, położona jest na wyspie o tej samej nazwie - Cypr, we wschodniej części Morza Śródziemnego. Państwo jest członkiem Unii...

Dokąd lecieć w lutym ?

Luty jest idealnym miesiącem na ucieczkę od zimowej aury Europy i zrelaksowanie się w ciepłych i słonecznych miejscach. Istnieje wiele krajów na świecie, które...

Europa: śnieżyce powodują opóźnienia w lotach

Ostatnie gwałtowne opady śniegu sparaliżowały Europę. Ogromne ilości śniegu i ekstremalne warunki pogodowe spowodowały paraliż komunikacyjny. Utrudnienia wystąpiły miedzy innymi w sektorze lotniczym. ...