Opóźnione loty do Grecji

Sezon urlopowy to czas, kiedy wielu Polaków wyrusza w podróż do ciepłych krajów. Od lat w czołówce najchętniej odwiedzanych plasuje się Grecja. Dawniej podróżowano tam głównie autokarami, ale obecnie zdecydowanie częściej się tam lata samolotem, zwłaszcza ze względu na dostępność opłacalnych ofert. 

Trzeba jednak pamiętać, że choć przeważnie podróż odbywa się bez większych komplikacji, to jednak zdarzają się również poślizgi, które czasami mogą mieć poważny wpływ na nasze plany. W takich sytuacjach istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lot

Odszkodowanie za opóźniony lot do Grecji

Opóźnienia w podróży zwykle  są krótkotrwałe i nie wpływają znacząco na nasze plany. W takich przypadkach nie przysługuje nam zazwyczaj odszkodowanie. Jednak, gdy opóźnienie jest poważne, można rozważyć ubieganie się o rekompensatę. W przypadku lotów z Polski do Grecji obowiązują przepisy Unii Europejskiej, które chronią prawa pasażerów.

Jeżeli lot do Hellady jest opóźniony o przynajmniej trzy godziny, przysługuje nam prawo do odszkodowania. Wysokość odszkodowania zależy od długości lotu i opóźnienia. W przypadku krótkich lotów (do 1500 km) odszkodowanie wynosi 250 euro, dla średnich lotów (od 1500 km do 3500 km) – 400 euro, a dla długich lotów (powyżej 3500 km) – 600 euro. Istnieją jednak pewne wyjątki, np. gdy opóźnienie jest spowodowane przez czynniki nadzwyczajne, takie jak warunki atmosferyczne, strajki czy sytuacje wyjątkowe. Chodzi o te, na które przewoźnik nie ma wpływu – pojawiają się więc bez jego winy. W związku z tym nie ma obowiązku wypłacić odszkodowania za zwłokę.

Formalności

Aby ubiegać się o odszkodowanie, należy skontaktować się z przewoźnikiem lotniczym i zgłosić opóźnienie. Wymagane będą dokumenty potwierdzające rezerwację lotu, bilet oraz ewentualne potwierdzenie opóźnienia. W niektórych przypadkach konieczne będzie skorzystanie z usług firm specjalizujących się w odzyskiwaniu odszkodowań.

  • Warto pamiętać, że odszkodowanie przysługuje nie tylko w przypadku opóźnień, ale również w sytuacji odwołania lotu bez wcześniejszego powiadomienia oraz w przypadku nieuzasadnionej odmowy przyjęcia na pokład pomimo posiadania ważnego biletu. To samo dotyczy przypadków utraty lub uszkodzenia bagażu.

Reasumując, w przypadku poważnych opóźnień lotów z Grecji do Polski istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Przysługuje nam ono jednak wtedy, gdy opóźnienie jest znaczne (3-godzinne i dłuższe), a także wynikło z winy linii lotniczej. Z kolei wysokość odszkodowania uzależniona jest od długości trasy, jaką pokonujemy.

Powiązane artykuły

Bezpieczna podróż z dzieckiem

Czy bezpieczna podróż z dzieckiem jest w ogóle możliwa ?...

Jak radzić sobie z jet lagiem ?

Poniżej znajdziesz sprawdzone wskazówki, jak radzić sobie z efektem jet lag, dzięki czemu bez problemów zrealizujesz zaplanowane aktywności....