MOŻESZ OTRZYMAĆ DO 600€!

Lot opóźniony, odwołany lub odmowa wejścia na pokład?

Możesz być uprawniony do odszkodowania w wysokości do 600€!

Odszkodowanie za opóźniony lot o ponad 3 godziny

Pasażerom podróżującym przez terytorium Unii Europejskiej przysługuje ustawowe prawo dochodzenie odszkodowania za lot, który opóźni się z praktycznie każdej niezależnej od pasażera przyczyny o ponad trzy godziny. Jeżeli tylko nie zaistniały niezależne od przewoźnika, nadzwyczajne okoliczności – takie jak strajk, klęska żywiołowa czy zagrożenie bezpieczeństwa – zwrot pieniędzy i rekompensatę otrzymasz bez trudu.

Jeżeli Twoja podróż odbywała się na terytorium Unii Europejskiej, zaczynała się na nim, lub kończyła, obowiązują Cię prawa i przywileje ustanowione w Rozporządzeniu WE 261/2004 Parlamentu Europejskiego. Możesz uzyskać zwrot kwoty €600 z wykorzystaniem szybkiej i niewymagającej od Ciebie wiele wkładu procedury.

Opóźniony lot – jakie warunki muszą zaistnieć żebyś miał szansę na rekompensatę?

Wina linii lotniczej

Twój lot odbył się do trzech lat wstecz

Pomyślnie dokonałeś odprawy

Dotarłeś do celu z opóźnieniem większym niż trzy godziny

Start, lądowanie, bądź obie procedury miały miejsce na terenie UE

Opóźniony lot – co powinieneś zrobić, żeby uzyskać zwrot pieniędzy?

Skorzystaj z naszego formularza kontaktowego, żeby przekazać nam sprawę do dalszego prowadzenia. Wykonamy za Ciebie wszystkie formalności – prosząc jedynie o przygotowanie niezbędnych dokumentów. Aby skutecznie reprezentować Cię w Twojej sprawie, potrzebne będą nam poniższe dokumenty:

W przypadku opóźnionego lotu rejsowego:

Bilet lotniczy

Karta pokładowa

Akt urodzenia

W przypadku opóźnionego lotu czarterowego:

Umowa z biurem podróży

Karta pokładowa

Akt urodzenia

Opóźniony lot – czy potrzebne są dodatkowe dokumenty i dowody?

Bardzo rzadko zdarza się aby linie lotnicze kwestionowały prawidłowo złożone wnioski o odszkodowanie za opóźniony lot. Międzynarodowe instytucje, dbające o bezpieczeństwo podróży lotniczych, posiadają dokładne dane dotyczące czasów przylotu każdego samolotu, na wszystkie lotniska. Jeżeli więc Twój lot faktycznie był opóźniony – raczej nie powinieneś spodziewać się problemów.

Częstszym powodem kwestionowania wniosków są błędy formalne, wynikające na przykład z nieumiejętnego sporządzenia wniosku. Dlatego właśnie tak ważne jest, żebyś powierzył sprawę specjalistom. Mimo że procedura rzeczywiście jest nieskomplikowana, rządzi się zasadami jakim trzeba sprostać w pełni. Błędne wypełnienie danych, czy uzupełnienie rubryk w niewłaściwej kolejności, powoduje opóźnienia lub całkowite odrzucenie roszczeń.

W przypadkach które mogą okazać się sporne, może wyniknąć konieczność przedstawienia dodatkowych dowodów popierających Twoje roszczenie – najprostszym z nich, będzie zdjęcie tablicy przylotów, na lotnisku docelowym.

Na jaką wysokość odszkodowania możesz liczyć?

Zgodnie z rozporządzeniem WE 261/2004, odszkodowanie jakie przysługuje pasażerom za opóźniony lot, uzależnione jest od odległości pomiędzy lotniskiem macierzystym a docelowym.

Jeżeli lot rozpoczął się z opóźnieniem powyżej trzech godzin, zastosowanie będa miały poniższe zakresy kwot, odnoszące się do danych dystansów:

Dystans 1500 kilometrów lub mniej - €250
Dystans pomiędzy 1500 a 3500 kilometrów - €400
Dystans powyżej 3500 kilometrów - €600

Bilet lotniczy

„Zaplanowaliśmy romantyczną podróż na weekend, do włoskiego Bari, z naszego rodzimego Krakowa. Przez opóźnienie na lotnisku początkowym, samolot który miał nas zabrać na miejsce przyleciał trzy godziny za późno. Dotarliśmy na miejsce późnym wieczorem – przez co praktycznie straciliśmy jeden dzień zwiedzania. Kwota jaką wywalczyło dla nas OZL, była miłą rekompensatą.”

Lot czarterowy

„Lot powrotny z naszego hotelu odbył się praktycznie z całodniowym opóźnieniem. Planowany powrót wieczorem w niedzielę, wylądował rano w poniedziałek. Przekoczowaliśmy na lotnisku całą noc, z dwójką małych dzieci. To był koszmar. Na szczęście skorzystaliśmy z fachowej pomocy i niecały miesiąc po tych feralnych wakacjach, na nasze konto wpłynęła bardzo hojna kwota która pozwoliła nam na dodatkowy wyjazd z dziećmi poza sezonem.”

Bilet lotniczy

„Lot powrotny z naszego hotelu odbył się praktycznie z całodniowym opóźnieniem. Planowany powrót wieczorem w niedzielę, wylądował rano w poniedziałek. Przekoczowaliśmy na lotnisku całą noc, z dwójką małych dzieci. To był koszmar. Na szczęście skorzystaliśmy z fachowej pomocy i niecały miesiąc po tych feralnych wakacjach, na nasze konto wpłynęła bardzo hojna kwota która pozwoliła nam na dodatkowy wyjazd z dziećmi poza sezonem.”

Czy opóźniony lot na wakacje z biura podróży też podlega tym regułom?

Pasażerowie których loty odbywały się w ramach umów o świadczeniu usług turystycznych, podlegają tym samym prawom i regulacjom co loty rejsowe. Oznacza to, że jeżeli feralna podróż odbywała się w ramach wykupionego przez Ciebie pakietu wakacyjnego, także możesz uzyskać do €600 odszkodowania. Warto pamiętać, że wynikające z rozporządzenia WE 261/2004 Parlamentu Europejskiego prawo, jest całkowicie niezależne od poczynionych przez którąkolwiek ze stron wysiłków mających ukoić Twoje nerwy na miejscu. Jeżeli biuro podróży lub przewoźnik zapewnił Ci dodatkowy nocleg, ciepły posiłek bądź inne udogodnienia mające zrekompensować Ci niewygody wynikające z opóźnienia lotu czarterowego – nadal możesz ubiegać się o odszkodowanie!

Według jakich reguł liczony jest czas opóźnienia lotu ?

Pamiętaj, że odszkodowanie należy Ci się za realny, dodatkowy czas, jaki musiałeś poświęcić na planowaną podróż. Oznacza to, że może zdarzyć się że mimo opóźnienia startu o ponad trzy godziny – samolot nadrobi część straconego czasu i wyląduje na lotnisku docelowym redukując opóźnienie do na przykład dwóch i pół godziny. W takim przypadku, ogólne reguły obowiązujące przewoźników lotniczych w przypadku opóźnionych lotów – nie obowiązują.

Lot uznaje się za zakończony, w momencie kiedy bezpiecznie możesz opuścić kabinę samolotu – a więc w momencie otwarcia drzwi wyjściowych, wraz z podstawieniem odpowiedniego urządzenia , takiego jak schody lub rękaw lotniczy, umożliwiającego dostęp do hali przylotów.

Aktualności

Zaufało nam dziesiątki pasażerów. Otrzymali oni już swoje odszkodowanie.
Czy wiesz, że i Ty możesz odzyskać nawet 600 EUR na osobę?

Odmowa przyjęcia na pokład – czy należy się odszkodowanie ?

Jego celem jest zapewnienie ochrony i wsparcia dla pasażerów w przypadku problemów z lotami, takimi jak opóźnienia, odwołania czy odmowa przyjęcia na pokład....

Strajk pracowników linii lotniczej

Niemiecki związek zawodowy Ver.di - Zjednoczony Związek Zawodowy dla Sektora Usług - zorganizował strajk ostrzegawczy personelu naziemnego linii Lufthansa. ...

Czy warto odwiedzić Cypr ?

Republika Cypryjska potocznie zwana Cyprem, położona jest na wyspie o tej samej nazwie - Cypr, we wschodniej części Morza Śródziemnego. ...