MOŻESZ OTRZYMAĆ DO 600€!

Lot opóźniony, odwołany lub odmowa wejścia na pokład?

Możesz być uprawniony do odszkodowania w wysokości do 600€!

Odszkodowanie za odwołany lot

Zasady przyznawania odszkodowań za lot który nie odbył się z winy przewoźnika, charakteryzują się odmienną ścieżką postępowania niż w przypadku lotu opóźnionego. Także w tym wypadku możesz liczyć na pomoc wynikającą bezpośrednio z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego Rady Unii Europejskiej nr 261/2004. Niezależnie od tego czy skorzystałeś z oferty przewoźnika zarejestrowanego na terenie UE, czy też poza nią – zawsze masz prawo do roszczenia które zrekompensuje Ci poniesione dodatkowe koszty.

Co ważne – w przypadku gdy skorzystałeś z odszkodowania wynikającego z dodatkowo zakupionej polisy podróżnej, nadal możesz starać się o zwrot pieniędzy, pod warunkiem że feralne połączenie zostało odwołane na przestrzeni ostatnich trzech lat.

Odwołany lot – jakie zdarzenia wykluczają możliwość starania się o rekompensatę?

O odwołaniu połączenia zostałeś poinformowany co najmniej 14 dni przed planowaną podróżą

Mimo podjęcia działań zaradczych przez przewoźnika, lot został odwołany w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń meteorologicznych bądź też w przypadku zagrożenia stabilności kraju z którego planowałeś odlecieć.

Zostałeś poinformowany o odwołaniu lotu na krócej niż 14 ale dłużej niż 7 dni, a przewoźnik zaproponował Ci lot zastępczy który odbywa się w okienku pomiędzy 2 godzinami przed i 4 po planowanym rejsie.

Informacja o odwołaniu zostanie Ci przekazana na mniej niż 7 dni przed planowanym rejsem ale przewoźnik zaoferuje połączenie zastępcze w okienku pomiędzy 1 godziną przed i 2 po planowanym rejsie.

Start, lądowanie, bądź obie procedury miały miejsce na terenie UE

Odwołany lot – jakich dokumentów od Ciebie potrzebujemy?

Zachęcamy do użycia wygodnego formularza który przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces rejestracji roszczenia w OZL. Zanim do tego przystąpisz, warto żebyś przygotował podstawowe dokumenty o jakich wgranie Cię poprosimy. Będą to:

Twoje dane osobowe

Informacje o linii lotniczej, która odwołała lot

Numer lotu i data rezerwacji

Kopia biletu i karty pokładowej

Wskazanie lotniska z którego miał odbyć się lot

Jeżeli ją otrzymałeś - informacja o odwołaniu lotu

Wysokość odszkodowania o jakie będziemy się dla Ciebie starać,będzie wynikać bezpośrednio z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego Rady Unii Europejskiej nr 261/2004. Dołożymy wszelkich starań abyś otrzymał rekompensatę w najwyższej możliwej kwocie.

Nasi specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w pracy z podobnymi przypadkami – dzięki powierzeniu sprawy o odszkodowanie za odwołany lot nam, uzyskujesz gwarancję, że wniosek nie zostanie odrzucony z przyczyn formalnych, a za całą procedurę nie pobierzemy ani grosza z Twoich środków.

Czy linia lotnicza może wskazać Ci konkretny lot zastępczy?

Tak. Jedną z praktyk z jakimi spotykamy się często w przypadku prowadzonych przez nas spraw jest wskazanie przez linię lotniczą lotu do jakiego pasażer został przypisany przez linię lotniczą, bez możliwości wyboru. Takie rozwiązanie może nie być dla Ciebie wygodne, ale jeżeli odbyło się z poszanowaniem z góry ustalonych w rozporządzeniu zasad, daje przewoźnikowi możliwość obniżenia odszkodowania o jakie wnosisz.

Rekompensata zmniejszana jest o połowę, jeżeli lot jaki odbył się w zamian odwołanego lotu, spełniał następujące kryteria:

Dotarłeś na miejsce w czasie krótszym niż dwie godziny, na dystansie poniżej 1500 kilometrów.
Dotarłeś na miejsce w czasie krótszym niż trzy godziny na dystansie pomiędzy 1500 a 3500 kilometrów.
Dotarłeś na miejsce w czasie krótszym niż cztery godziny na dystansie powyżej 3500 kilometrów.

Pasażerowie z którymi mamy przyjemność pracować nad uzyskaniem rekompensaty za odwołane połączenie, często zapominają że także w przypadku odwołania a następnie zapewnienia połączenia zastępczego – obowiązują ogólne zasady wynikające z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego Rady Unii Europejskiej nr 261/2004. Oznacza to, że jeżeli dotarłeś na miejsce z opóźnieniem – taki lot kwalifikuje się jako lot opóźniony, a ty możesz skorzystać z odpowiedniej procedury używając przycisku poniżej:

Bilet lotniczy

„Dotarłem do lotniska docelowego ze znacznymi utrudnieniami. Najpierw lot został odwołany kiedy już byłem w drodze na lotnisko – a następnie połączenie jakie zaoferowano mi w zamian, zmusiło mnie do wykupienia dwóch noclegów w Warszawie. Ostatecznie na miejsce dotarłem – moje plany nie ucierpiały całkowicie, ale wywalczona dla mnie kwota była właściwą rekompensatą za odwołanie lotu.”

Bilet lotniczy

„Odwołano nasz lot do domu, ze względu na strajk jaki na ten dzień został zaplanowany na lotnisku. Otrzymaliśmy zwrot kosztów biletu od linii lotniczych, a komplikację w postaci podróży na tym odcinku samochodem, rozwiązało odszkodowanie które pozwoliło nam pokryć koszty paliwa ze znaczną nawiązką. Ludzie z OZL załatwili sprawę właściwie bez mojego udziału – przesłałem wymagane potwierdzenia i już po krótkim czasie dostałem przelew od przewoźnika.”

Bilet lotniczy

„Byliśmy na krótkich wakacjach w centralnej Francji i już w dniu przylotu dostaliśmy wiadomość od linii lotniczej – że nasz lot powrotny został odwołany. Po upływie jednej doby dostaliśmy propozycję alternatywnego połączenia. Zdecydowaliśmy się skorzystać ale wróciliśmy do domu wieczorem zamiast rano – przez co udało nam się zakwalifikować do dodatkowego odszkodowania za opóźniony lot. Oddaliśmy sprawę do prowadzenia ekspertom, a to okazało się świetną decyzją.”

Czy opóźniony lot na wakacje z biura podróży też podlega tym regułom?

Pasażerowie których loty odbywały się w ramach umów o świadczeniu usług turystycznych, podlegają tym samym prawom i regulacjom co loty rejsowe. Oznacza to, że jeżeli feralna podróż odbywała się w ramach wykupionego przez Ciebie pakietu wakacyjnego, także możesz uzyskać do €600 odszkodowania. Warto pamiętać, że wynikające z rozporządzenia WE 261/2004 Parlamentu Europejskiego prawo, jest całkowicie niezależne od poczynionych przez którąkolwiek ze stron wysiłków mających ukoić Twoje nerwy na miejscu. Jeżeli biuro podróży lub przewoźnik zapewnił Ci dodatkowy nocleg, ciepły posiłek bądź inne udogodnienia mające zrekompensować Ci niewygody wynikające z opóźnienia lotu czarterowego – nadal możesz ubiegać się o odszkodowanie!

Odwołany lot – czy nieprzewidziane okoliczności wyłączają możliwość starań o rekompensatę?

Przez lata doświadczenia jakie zdobyliśmy starając się o odszkodowania za odwołane loty dla naszych klientów, zauważyliśmy że przewoźnicy starają się uniknąć wypłacania odszkodowania, powołując się na “nadzwyczajne” okoliczności. Aby o takich mówić, musimy mieć do czynienia ze ściśle określonymi zdarzeniami które definiuje rozporządzenie WE 261/2004 Parlamentu Europejskiego. Na liście znajdziemy poniższe sytuacje:

  • Anomalie pogodowe
  • Katastrofy naturalne
  • Ostrą, zakaźną chorobę pasażerów
  • Strajk obsługi lotniskowej
  • Destabilizację polityczną

Nauczyliśmy się, żeby każdą odpowiedź odmowną jaką dostaniemy w Twoim imieniu od linii lotniczej, dokładnie zbadać i zweryfikować. Jeżeli więc miał miejsce strajk – dokładnie sprawdzimy, czy odbył się on na zasadach zgodnych z lokalnym prawem. Jeżeli zaburzenia pogodowe będa wskazane jako powód – sięgając do zapisów archiwalnych, potwierdzimy czy anomalie wystąpiły w odpowiednio wysokiej skali, która rzeczywiście uniemożła tego dnia przelot.

Odwołany lot – czy pomoc przewoźnika albo zrzeczenie się roszczeń przekreśla szansę na zwrot pieniędzy?

W przypadkach odwołanych lotów, w zależności od praktyk stosowanych przez poszczególnych przewoźników, mogłeś zostać objęty prowadzonymi przez niego działaniami zaradczymi. Dbające o swoich klientów linie lotnicze, w przypadku odwołania lotów często zapewniają zakwaterowanie w dobrej klasy hotelu, oraz wyżywienie na zadowalającym poziomie. Nawet jeżeli taka rekompensata została Ci zaproponowana, a Ty z tego skorzystałeś – nadal masz prawo starać się o odszkodowanie.

Wyjątkiem są sytuacje w których pod namową przewoźnika, pasażer zrzekł się praw do dalszych roszczeń. Jeżeli zdarzyło się że otrzymałeś od linii lotniczej talon bądź voucher do późniejszego wykorzystania – najprawdopodobniej nieświadomie skorzystałeś z oferty zawierającej takie wyrzeczenie. Prześlij nam szczegóły sytuacji za pośrednictwem formularza a podejmiemy się darmowej analizy Twoich szans na odszkodowanie za odwołany lot.

Aktualności

Zaufało nam dziesiątki pasażerów. Otrzymali oni już swoje odszkodowanie.
Czy wiesz, że i Ty możesz odzyskać nawet 600 EUR na osobę?

Bezpieczna podróż z dzieckiem

Czy bezpieczna podróż z dzieckiem jest w ogóle możliwa ?...

Jak radzić sobie z jet lagiem ?

Poniżej znajdziesz sprawdzone wskazówki, jak radzić sobie z efektem jet lag, dzięki czemu bez problemów zrealizujesz zaplanowane aktywności....