Transport lotniczy przez ostatnie 10 lat stał się powszechny wśród Polaków. Korzystamy z niego zarówno w celach turystycznych, jak i zawodowych. Jednocześnie transport lotniczy należy do najbardziej bezpiecznych sposobów przemieszczania się, a linie lotnicze niezwykle dbają o bezpieczeństwo swoich pasażerów. Nie zmienia to faktu, że spośród tysięcy portów lotniczych można wyliczyć te najbardziej niebezpieczne.
Idealne warunki do budowy lotniska
Lotniska zazwyczaj budowane są w miejscach, które zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa. Położone są na terenach, na których funkcjonują warunki umożliwiające budowę długich pasów startowych zlokalizowanych w odpowiedniej odległości od ewentualnych przeszkód. Najbezpieczniejsze są lotniska, które zapewniają doskonałą widoczność oraz brak elementów ograniczających horyzont takich jak góry. Ponadto porty lotnicze wyposażone są zazwyczaj w pasy startowe o prostej ścieżce podejścia. Jednocześnie dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa lotniska inwestują w systemy nawigacyjne wspomagające lądowanie czy oświetlenie.
Nie wszystkie porty lotnicze posiadają jednak warunki, które sprzyjają bezproblemowym i bezpiecznym startom i lądowaniom. Jest kilka takich lotnisk, które zdobyły miano najbardziej niebezpiecznych na świecie. Wśród nich są zarówno lotniska w Europie, jak i w Azji czy Amerykach.
Najniebezpieczniejsze lotniska położone w górach
Tereny górskie nie są najlepszym obszarem do budowania portów lotniczych. Jednocześnie zdarza się, że ukształtowanie terenu w konkretnym państwie nie pozwala na stworzenie lotniska na terenach równinnych. Dlatego część najbardziej niebezpiecznych portów lotniczych zlokalizowanych jest w górach.
Do najbardziej niebezpiecznych lotnisk należy zaliczyć Lukla Airport (Tenzing-Hillary Airport) w Nepalu, Courchevel Airport we Francji, Toncontín International Airport w Hondurasie, a także Paro Airport w Bhutanie.
Nepalskie lotnisko Lukla Airport (Tenzing-Hillary Airport) położone jest w Himalajach na wysokości 2 860 m n.p.m. Posiada ono bardzo krótki pas startowy wynoszący 527 m długości, co znacząco utrudnia swobodne manewrowanie podczas startów i lądowania. Dreszczyku emocji dodaje fakt, że pas startowy zaczyna się przepaścią, a kończy górą zbocza. Dodatkową niedogodnością są warunki atmosferyczne. W tym regionie powszechne są częste zmiany pogody oraz silne wiatry, które utrudniają lądowanie.
Jednym z bardziej niebezpiecznych lotnisk na świecie jest francuski port lotniczy Courchevel. Zlokalizowany jest on w Alpach na wysokości 2 010 m n.p.m. Także ten port lotniczy oferuje bardzo krótki pas startowy wynoszący jedynie 537 m. Warto podkreślić, że pas ten ma nachylenie 18,5% co znacząco pomaga w hamowaniu podczas lądowania. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że lotnisko to nie jest wyposażone w systemy nawigacyjne wspomagające lądowanie.
Innym lotniskiem należącym do grona najbardziej niebezpiecznych, jest Toncontín International Airport w Hondurasie. Ten port lotniczy położony jest w dolinie otoczonej górami. Dysponuje krótkim pasem startowym wynoszącym 2.163 m. Dodatkową trudnością jest ostro skręcająca ścieżka podejścia, która wymaga dużych umiejętności od pilotów.
Ostatnim niebezpiecznym portem lotniczym, o którym warto wspomnieć, jest Paro Airport w Bhutanie. Lotnisko położone jest na wysokości 2 235 m n.p.m. w Himalajach. Jego cechą charakterystyczną jest to, że piloci muszą nawigować w taki sposób, aby ominąć góry i następnie gwałtownie obniżać wysokość tuż przed lądowaniem. Warto podkreślić, że stopień trudności w zakresie lądowania jest tak wysoki, że tylko kilku pilotów na świecie ma uprawnienia do lądowania w tym miejscu.
Niebezpieczne lotniska o szczególnej lokalizacji
Z pewnością większość osób choć raz widziała w internecie czy telewizji lądowanie samolotu na lotnisku Princess Juliana International Airport na wyspie Sint Maarten. Ten port lotniczy charakteryzuje się tym, że pas startowy znajduje się bardzo blisko plaży Maho Beach. W rezultacie lądujące samoloty przelatują zaledwie kilkanaście metrów nad głowami turystów. Warto podkreślić, że lotnisko to ma krótki pas startowy, który wymaga od pilotów precyzyjnego lądowania.
Innym niebezpiecznym lotniskiem, tym razem położonym w Europie, jest portugalski Madeira Airport inaczej zwany lotniskiem Cristiano Ronaldo. Ryzyko w tym miejscu związane jest przede wszystkim z częstymi turbulencjami i silnymi bocznymi wiatrami, które utrudniają precyzyjne podejście. Warto podkreślić, że położenie lotniska i pasa startowego, który częściowo zbudowany jest na filarach nad oceanem, powoduje, że piloci mają niewielkie możliwości manewru, co nakazuje bardzo precyzyjne manewrowanie.
Silne wiatry są także przyczyną trudności w startach i lądowaniach na międzynarodowym lotnisku w Gibraltarze. Tu dodatkowym utrudnieniem jest pas startowy, który przecina się z główną drogą miasta. Ciekawostką jest fakt, że na czas startu/ lądowania samolotów wstrzymuje się ruch pojazdów na tym odcinku.
Pamiętaj, że nawet jeśli korzystasz z powyższych niebezpiecznych lotnisk, sytuacje takie jak opóźnienie lotu, odwołanie lotu lub overbooking mogą Cię spotkać na każdym z nich! Zawsze masz prawo wymagać od przewoźników punktualności. Zatem jeśli podróż opóźni się o co najmniej 3 godziny, możesz ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot.
Zgodnie z Rozporządzeniem nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 roku ustanawiającym wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów może przysługiwać Ci do nawet do 600 euro rekompensaty! W wielu przypadkach masz szansę na uzyskanie odszkodowania! W przypadku komplikacji – skorzystaj z naszej oferty i złóż wniosek!