Jakie prawa ma pasażer w przypadku odwołania lub opóźnienia lotu

Podróż samolotem może wiązać się z nieprzewidzianymi sytuacjami, wśród których najbardziej uciążliwe są opóźnienia lub odwołania lotów. Warto pamiętać, że w takich przypadkach każdy pasażer ma określone prawa, które chronią jego interesy. Jakie prawa ma pasażer w przypadku odwołania lub opóźnienia lotu? Sprawdź, czego możesz oczekiwać od linii lotniczej, jeśli Twój lot został odwołany lub jest opóźniony. 

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Zgodnie z rozporządzeniem nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady, każdy pasażer w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu może ubiegać się o odszkodowanie. Warto jednak podkreślić, że przepisy te dotyczą wszystkich linii lotniczych, w sytuacji kiedy start i lądowanie odbywały się na terenie UE lub kiedy tylko start odbywał się z terenu UE. W przypadku gdy wylot jest z terenu spoza UE i przylot odbywa się do kraju członkowskiego rejs musi być obsługiwany przez przewoźnika zarejestrowanego w UE. Jeśli wylądowałeś w kraju docelowym z opóźnieniem większym niż 3 godziny – w przypadku opóźnień, przysługuje Ci roszczenie. W przypadku odwołania lotu oprócz odszkodowania możesz liczyć także na zapewnienie posiłku i napojów oraz noclegu. 

Kwota odszkodowania należna za odwołany lub opóźniony lot uzależniona jest od długości trasy lotu. W rezultacie wysokość odszkodowania może wynosić:

  • do 250 euro dla lotów do 1500 km,
  • do 400 euro w przypadku lotów wewnątrz UE wynoszących powyżej 1500 km i innych lotów o długości 1500–3500 km,
  • do 600 euro dla lotów poza UE dłuższych niż 3500 km.

W tym miejscu trzeba podkreślić, że odszkodowanie nie przysługuje, jeśli opóźnienie lub odwołanie było spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami, takimi jak złe warunki pogodowe, strajki kontrolerów lotów czy zagrożenie bezpieczeństwa. 

Pomoc operatora lotniczego w przypadku długiego opóźnienia

Jeśli lot jest opóźniony o co najmniej 2 godziny w przypadku krótkich tras lub 4 godziny dla długich podróży to linia lotnicza ma obowiązek zapewnić pasażerom stosowaną pomoc. W tym przypadku możesz liczyć na otrzymanie bezpłatnego posiłku i napojów adekwatnych do czasu oczekiwania. Jeśli czas opóźnienia jest znacznie wydłużony i wymaga noclegu, linia lotnicza jest zobowiązana do zapewnienia bezpłatnego zakwaterowania oraz transportu pomiędzy lotniskiem a hotelem. 

Warto także podkreślić, że w przypadku zarówno opóźnienia, jak i odwołania lotu każdorazowo masz prawo do wykonania dwóch bezpłatnych połączeń telefonicznych lub wysłania wiadomości e-mail. Być może w Europie nie wydaje Ci się to ważne, ale w przypadku podróży poza obszar UE koszty komunikacji z Polską mogą być znaczące. 

Zwrot kosztów biletu lub skorzystania z alternatywnego lotu w przypadku odwołania lotu lub opóźnienia przekraczającego 5 godzin pasażerowie mają prawo do pełnego zwrotu kosztów biletu. Warto podkreślić, że możesz zdecydować się także na zmianę rezerwacji na najbliższy możliwy lot na tej samej trasie lub skorzystać z  późniejszego lotu w dogodnym dla siebie terminie.

Boisz się, że zapomnisz, jakie masz prawa? Nie martw się — każdy przewoźnik ma obowiązek poinformować pasażera o przysługujących mu uprawnieniach oraz dostępnych możliwościach rozwiązania sytuacji.

Jak dochodzić swoich roszczeń?

W przypadku opóźnionego lub odwołanego lotu należy złożyć stosowany wiosek do linii lotniczej. Pamiętaj, że musisz posiadać wszystkie dokumenty związane z lotem, w tym bilety, karty pokładowe czy potwierdzenia rezerwacji. Warto również notować wszelkie informacje dotyczące opóźnienia czy odwołania lotu, ponieważ mogą one być niezbędne w procesie dochodzenia roszczeń.

Pamiętaj jednocześnie, że jeśli linia lotnicza odmawia wypłaty należnego odszkodowania lub nie zapewnia odpowiedniej opieki, zawsze możesz złożyć reklamację bezpośrednio u przewoźnika lub zgłosić sprawę do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. 

Jednocześnie proces uzyskania odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot wymaga złożenia kompletu dokumentów. Dlatego warto skorzystać z pomocy firm, które specjalizują się w tego typu usługach. Dołożą one wszelkich starań, aby skutecznie wyegzekwować należne Ci świadczenia. Pomogą także w sytuacji, kiedy operator lotniczy odmówi wypłaty stosownego odszkodowania. 

Powiązane artykuły

OZL
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.