Loty z Anglii do Polski: odwołane

Polacy stanowią jedną z największych mniejszości narodowych w Anglii, z czego wiele osób tam pracuje i często podróżuje między zagranicą a Polską. Oczywiście najpopularniejszą dla nich formą pokonywania odległości jest lot samolotem. Z reguły stanowi to najbardziej komfortowe rozwiązanie. Jakkolwiek zdarza się nieraz że lot zostaje odwołany, co może stanowić poważny problem dla pasażera, bo komplikuje jego plany.

Przyczyny odwoływania lotów mogą być różne, ale najczęściej wynikają z problemów technicznych lub pogodowych, rzadziej stoi za tym na przykład strajk pracowników lotniska. Pierwsze obejmują między innymi awarię silniku samolotu lub innych podzespołów, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo lotu. Natomiast drugie, czyli problemy meteorologiczne – takie jak burze, mgła lub silny wiatr – są na tyle trudne, że uniemożliwiają odbycie podróży.

Powodem odwołania lotu zainteresowani są podróżni, co nie jest, rzecz jasna, podyktowane wyłącznie ludzką ciekawością. Wpływa to bowiem na to, czy niedoszłemu pasażerowi z racji nieodbycia się lotu przysługuje rekompensata pieniężna. Wspomnijmy tu, że linia lotnicza bez względu na przyczyny anulowania lotu jest zobowiązana zapewnić pasażerom alternatywną podróż – jednak ta nie zawsze może im odpowiadać. W określonych zaś przypadkach przysługuje zawiedzionym klientom odszkodowanie za utrudnienia wynikające z odwołanego lotu. Co istotne, dzieje się tak wówczas, gdy wynikają one z winy przewoźnika, czyli od czynników – na które mógł mieć wpływ i, co za tym idzie, po jego stronie leżało podjąć odpowiednie działania. Zatem odszkodowanie nie przysługuje wówczas, gdy lot nie mógł się odbyć z przyczyn niezależnych od linii lotniczej, jest tak przede wszystkim wtedy, gdy wpływ na to przywołane chwilę wcześniej czynniki atmosferyczne.

  • W przypadku odwołania lotu z winy przewoźnika przysługuje pasażerom odszkodowanie w wysokości do 600 euro. Anglia wprawdzie nie leży już w Unii Europejskiej, niemniej nasz kraj należy do Wspólnoty, w związku z tym ubieganie się o odszkodowanie za odwołany lot z Anglii do Polski jest jak najbardziej zasadne.

Odszkodowanie: formalności

  • Aby uzyskać odszkodowanie za odwołany lot, należy podjąć kilka kroków. Pierwszym jest skontaktowanie się z przewoźnikiem i złożenie reklamacji. W tym celu należy przekazać szczegółowe informacje dotyczące lotu, takie jak numer lotu, data i godzina odprawy, a także powód odwołania lotu.
  • Jeżeli przewoźnik odmówi przyznania odszkodowania lub nie udzieli odpowiedzi w odpowiednim czasie, istnieje możliwość skontaktowania się z instytucją zajmującą się ochroną praw konsumentów lub zewnętrzną firmą specjalizującą się w odzyskiwaniu odszkodowań. Taka firma może pomóc w dalszych działaniach mających na celu uzyskanie należnego odszkodowania.

Powiązane artykuły

Czy warto lecieć na Cypr ?

Republika Cypryjska potocznie zwana Cyprem, położona jest na wyspie o tej samej nazwie - Cypr, we wschodniej części Morza Śródziemnego. Państwo jest członkiem Unii...

Dokąd lecieć w lutym ?

Luty jest idealnym miesiącem na ucieczkę od zimowej aury Europy i zrelaksowanie się w ciepłych i słonecznych miejscach. Istnieje wiele krajów na świecie, które...

Europa: śnieżyce powodują opóźnienia w lotach

Ostatnie gwałtowne opady śniegu sparaliżowały Europę. Ogromne ilości śniegu i ekstremalne warunki pogodowe spowodowały paraliż komunikacyjny. Utrudnienia wystąpiły miedzy innymi w sektorze lotniczym. ...