Lot odwołany: Ryanair

Loty tanich linii lotniczych, takich jak Ryanair, stały się popularnym sposobem podróżowania dla wielu Polaków. Niestety, czasami zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, takie jak odwołanie lotu, które może wpłynąć na nasze plany podróży. W takich przypadkach, przysługuje nam prawo do odszkodowania, ale musimy spełnić określone warunki.

Jakie mamy prawa?

  • Przede wszystkim, aby móc ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot, musi on być objęty unijnymi przepisami dotyczącymi praw pasażerów. Oznacza to, że lot musi rozpocząć się w Unii Europejskiej lub być obsługiwany przez europejskiego przewoźnika lotniczego i docelowo kończyć się w Unii Europejskiej.
  • Kolejnym warunkiem jest to, że odwołanie lotu musi wynikać z przyczyn leżących po stronie przewoźnika. Przykładowo, jeśli lot został odwołany z powodu złej pogody lub z powodu problemów technicznych samolotu, przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności i nie jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania.
  • Jeśli jednak przyczyną odwołania lotu są kwestie zależne od przewoźnika, takie jak problem z obsługą, brak załogi lub opóźnienia związane z przygotowaniem samolotu do lotu, przysługuje nam odszkodowanie. W takiej sytuacji, przewoźnik jest zobowiązany do zapewnienia nam alternatywnych połączeń lotniczych lub do zwrotu kosztów biletu.

Odszkodowanie, jakie przysługuje nam w przypadku odwołanego lotu, zależy od czasu opóźnienia i odległości do pokonania. W przypadku opóźnienia powyżej dwóch godzin, przysługuje nam odszkodowanie w wysokości 250 euro dla lotów na odległość do 1500 km, 400 euro dla lotów na odległość między 1500 a 3500 km oraz 600 euro dla lotów na odległość powyżej 3500 km.

Warto zaznaczyć, że przewoźnik może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli odwołanie lotu nastąpiło z powodu okoliczności nadzwyczajnych, takich jak strajk pracowników lotniska lub zamach terrorystyczny. W takiej sytuacji przewoźnik może zaoferować nam alternatywne połączenie lub zwrot kosztów biletu, ale nie jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania.

Jeżeli zgodnie z wymaganymi kryteriami przysługuje Ci odszkodowanie za opóźniony lot – możesz zgłosić się do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Powiązane artykuły

Planowanie lotu — o czym musisz pamiętać

Wybrałeś już kierunek, gdzie chcesz lecieć samolotem ? Sprawdź, jak zorganizować wyjazd, co spakować, jak przygotować się do podróży i pobytu ! Poznaj 8...

Odmowa przyjęcia na pokład – czy należy się odszkodowanie ?

Jego celem jest zapewnienie ochrony i wsparcia dla pasażerów w przypadku problemów z lotami, takimi jak opóźnienia, odwołania czy odmowa przyjęcia na pokład....

Strajk pracowników linii lotniczej

Niemiecki związek zawodowy Ver.di - Zjednoczony Związek Zawodowy dla Sektora Usług - zorganizował strajk ostrzegawczy personelu naziemnego linii Lufthansa....