City break – co to jest?

Gdy żyjemy w biegu – pochłonięci sprawami zawodowymi – nie zawsze mamy czas, a nawet i ochotę, by udać się na dłuższy urlop. Zamiast tego zadowalamy się krótszymi, czyli mirkourlopami. Sprzyjają temu oferty linii lotniczych, które umożliwiają nam podróżować szybko w dalsze miejsca. W ten sposób coraz popularniejsze w Polsce są tak zwane city breaki.

City break to anglojęzyczny termin, który zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju. Co on oznacza? Jest to po prostu, jak czytamy w internetowym słowniku “a short holiday spent in a city”, czyli krótki urlop spędzany w (dodajmy: obcym) mieście. Zwrot ten, podobnie jak inne przyjmujące się u nas anglicyzmy, nie ma polskiego odpowiednika. W każdym razie na pewno jest to idealny sposób na zrelaksowanie się i zwiedzenie innego miasta w krótkim czasie. Zazwyczaj trwa on kilka dni. City break jest doskonałą, modną w ostatnich latach, formą podróżowania dla osób, które lubią zwiedzać, ale mają dość napięty grafik. 

Podróż samolotem jest najszybszą i najwygodniejszą metodą dotarcia do nowego miasta, co sprawia, że można polecieć do Włoch czy Hiszpanii nawet na jeden nocleg – choć przeważnie bierze się dwa czy trzy. Sprzyjają temu oferty promocyjne linii samolotowych, które oferowane są pasażerom na przykład w okresie świąt czy długich weekendów. Większość lotów można zaplanować z wyprzedzeniem, aby znaleźć najlepsze oferty pod względem ceny oraz terminów, nierzadko korzystając z usług tanich tanich linii lotniczych. Po dotarciu na miejsce, w wielu przypadkach można wynająć samochód, aby szybko i łatwo przemieszczać się między atrakcjami turystycznymi. Można również skorzystać z lokalnych środków transportu, takich jak metro lub autobusy. Kwaterując w centrum miasta, można w pełni wykorzystać czas spędzony w mieście i zwiedzić w nim to, co nas akurat interesuje. Stąd też wybieramy się zwykle do miejscowości, która z jakiegoś względu nas przyciąga, dla jednych mogą to być muzea, zabytkowe pałace czy kościoły, dla innych zaś – nowoczesna architektura i klimat metropolii. 

City break – co zabrać?

Na city break odbywany samolotem można zabrać bagaż podręczny, np. torebkę, plecak lub małą walizkę. Zazwyczaj linie lotnicze ograniczają wagę bagażu podręcznego do 8-10 kg. Należy sprawdzić wymagania linii lotniczej przed wybraniem się w podróż.

Podczas planowania mikropodróży należy skupić się na zabraniu tylko niezbędnych rzeczy, aby uniknąć przenoszenia zbyt dużej ilości bagażu. Zwykle ogranicza się to do jednej wielkiej torebki lub plecaka oraz jednej małej walizki. Warto zabrać zapasowe ubrania, kosmetyki, środki higieny osobistej (najlepiej w kompaktowej formie), wygodne obuwie, aparat fotograficzny i wymagane dokumenty.


Podróż samolotem przeważnie jest komfortowa. Niemniej nieraz zdarzają się utrudnienia, na przykład w postaci opóźnienia lub wręcz odwołania lotu. W niektórych przypadkach przysługuje Ci odszkodowanie za odwołany lot. Wtedy możesz zgłosić się do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Powiązane artykuły

Opóźniony lot WizzAir

Lot samolotem stanowi często szybki i wygodny środek transportu, który to umożliwia nam dotarcie w nieco dalsze zakątki świata. Obecnie, gdy korzystamy z usług...

Powerbank w samolocie

Dla wielu z nas podróże samolotem stały się nieodłącznym elementem współczesnego trybu życia. Wraz z coraz większą zależnością od urządzeń elektronicznych, powerbanki stały się...

Loty do Szwecji odwołane

Podróżowanie samolotem to dla wielu podróżnych doświadczenie pełne emocji i oczekiwań. Polscy podróżujący wybierają różnorodne przewoźniki lotnicze, eksplorując zarówno kraje europejskie, jak i odległe...