Opóźniony lot: jakie dokumenty?

Podróżowanie samolotem nie jest już tylko zarezerwowane dla najbogatszych. Co więcej, taka forma transportu bywa nawet tańsza niż pokonywanie drogi innymi środkami komunikacji. Przeważnie chwalimy sobie latanie, bo w ten sposób szybciej docieramy na miejsce, w stosunkowo krótkim czasie pokonując znaczne odległości. Niemniej i tutaj zdarzają się niemiłe zaskoczenia. Zdarza się bowiem, że lot samolotowy jest opóźniony. Jeżeli zwłoka jest niekrótka, nie przejmujemy się tym zbytnio, należy się tu wykazać wyrozumiałością. Lecz gdy przeciąga się to do kilku godzin, może to znacznie pokrzyżować nasze szyki.

Aby przynajmniej po części to sobie zrekompensować, składamy wnioski o odszkodowanie. Jakie dokumenty należy wówczas przedłożyć?

Odszkodowanie za opóźniony lot: formalności

Pasażerom lotów wykonanych w obrębie Unii Europejskiej przysługują określone prawa w przypadku opóźnienia lotu, zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady. Treść tego rozporządzenia określa m.in. prawa do odszkodowania oraz innych świadczeń w przypadku odmowy przyjęcia na pokład lub opóźnienia lotu. Aby być jak najmniej stratnym, dobrze być świadomym swoich praw w tym zakresie.

Zauważmy tu, że oczywiście nie każde opóźnienie lotu daje nam podstawy do roszczeń finansowych. Możliwość taka zachodzi bowiem w określonych warunkach. Po pierwsze rzeczona zwłoka musi wynosić przynajmniej 3 godziny. Wówczas to możemy liczyć na zwrot części pieniędzy przeznaczonych na bilet lub też całkowite pokrycie owych kosztów. Dodatkowo wtedy też przysługuje nam jedzenie oraz picie na koszt przewoźnika. Poza tym, gdy zmuszeni jesteśmy wziąć nieplanowany nocleg, dana linia lotnicza powinna nam zrefundować opłatę za kwaterunek w hotelu.

Kolejna rzecz – odszkodowanie przysługuje nam wtedy, gdy lot został opóźniony lub odwołany niejako z winy linii lotniczej, która go obsługuje. Może być wszakże i tak, że wynika to z tak zwanych “nieprzewidzianych okoliczności”. O nich też nieco szerzej przeczytamy w przywołanym wcześniej rozporządzeniu. Z grubsza rzecz ujmując, rzeczone okoliczności to takie, na które przewoźnik nie miał wpływu, mimo że powziął wszelkie środki, by do tego nie doszło. I tak może tu chodzić na przykład o złe warunki atmosferyczne czy też strajk pracowników niezwiązanych bezpośrednio z przewoźnikiem.

Pasażer, który chce otrzymać odszkodowanie za opóźniony lot, powinien posiadać któryś z następujących dokumentów

  •  bilet lotniczy, 
  • kopię potwierdzenia rezerwacji na dany lot 
  • lub kartę pokładową. 
Bilet lotniczy jest dokumentem, który pokazuje, że pasażer dokonał zakupu biletu lotniczego na dany lot. Zwykle ma on wszystkie niezbędne informacje, czyli: numer rejestracyjny, typ samolotu, godzinę i datę wylotu oraz przylotu, a także lokalizację początkową oraz końcową. Zauważmy, że nieraz w przypadku lotu rejsowego wymagane jest przedłożenie pośrednikowi aktu urodzenia.Jeżeli przysługuje Ci odszkodowanie za opóźniony lot – możesz zgłosić się do nas. Pilnie zajmiemy się Twoją sprawą.

Powiązane artykuły

Planowanie lotu — o czym musisz pamiętać

Wybrałeś już kierunek, gdzie chcesz lecieć samolotem ? Sprawdź, jak zorganizować wyjazd, co spakować, jak przygotować się do podróży i pobytu ! Poznaj 8...

Odmowa przyjęcia na pokład – czy należy się odszkodowanie ?

Jego celem jest zapewnienie ochrony i wsparcia dla pasażerów w przypadku problemów z lotami, takimi jak opóźnienia, odwołania czy odmowa przyjęcia na pokład....

Strajk pracowników linii lotniczej

Niemiecki związek zawodowy Ver.di - Zjednoczony Związek Zawodowy dla Sektora Usług - zorganizował strajk ostrzegawczy personelu naziemnego linii Lufthansa....