paszport tymczasowy

Paszport tymczasowy – sprawdź, gdzie go wyrobić na lotnisku

Podróżowanie za granicę zawsze wiąże się z pewnym stresem, który wzmagają zarówno przygotowania, jak i pakowanie czy planowanie wycieczki. Pomimo tego, że starasz się najlepiej przygotować, zdarzają się sytuacje, kiedy zapomnisz zapakować  dokumentu tożsamości umożliwiającego odprawę lotniskową. Czy pomimo tego, że nie wziąłeś paszportu, istnieje możliwość dokonania odprawy? Wystarczy, że na lotnisku wyrobisz tymczasowy paszport. Zobacz, na czym polega procedura oraz gdzie i na jakich zasadach możesz wyrobić paszport w nagłych przypadkach?

Co to jest paszport tymczasowy i gdzie go uzyskać na lotnisku?

Paszport tymczasowy to dokument, który uprawnia Cię do podróżowania poza granice Polski. Jego zaletą jest fakt, że wyrabia się znacznie szybciej, niż paszport biometryczny. Jednocześnie paszport tymczasowy ma niestety także swoje wady — wydawany jest na okres znacznie krótszy, niż tradycyjny paszport. Co więcej, zdarzają się państwa, które nie honorują tego dokumentu i w związku z tym mogą nie wpuścić Cię na swoje terytorium. Na stronie Polak za granicą znajdziesz informacje, czy kraj, do którego podróżujesz, akceptuje takie dokumenty

Paszport tymczasowy możesz wyrobić na lotnisku. Taka możliwość obecnie jest dostępna na czterech polskich lotniskach — Chopina w Warszawie, Kraków-Balice, Katowice w Pyrzowicach i Gdańsku. Wszędzie tam funkcjonują lotniskowe punkty paszportowe, które pracują w dni robocze w godzinach od 7.30 do 15.30, a w Warszawie nawet do 20:00 ! Co ciekawe cieszą się one dużym zainteresowaniem podróżujących. W Warszawie w ciągu pierwszych 12 miesięcy funkcjonowania w lotniskowym punkcie paszportowym wydano prawie 15 tysięcy takich dokumentów!

Kiedy możesz otrzymać paszport tymczasowy?

O wydanie paszportu tymczasowego możesz ubiegać się w trzech wyjątkowych sytuacjach.  Należą do nich:

  • utrata dokumentu tożsamości uprawniającego do odbycia podróży,
  • brak takiego dokumentu przy sobie (na przykład zapomniałeś go wziąć z domu, co okazało się na lotnisku)
  • utrata ważności dokumentu. 

Jeśli zapomniałeś paszportu w drodze na lotnisko musisz pamiętać, że warunkiem uzyskania dokumentu tymczasowego jest posiadanie ważnego biletu lotniczego, który potwierdza wyjazd zagraniczny. Pamiętaj jednak, że każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie, a Twoja sytuacja może nie być zakwalifikowana przez urzędnika jako wyjątkowa i wiązać się z odmową wydania dokumentu.  

Kiedy istnieje ryzyko, że nie otrzymasz paszportu tymczasowego? Jeśli wylatujesz do krajów znajdujących się w strefie Schengen wystarczający będzie dowód osobisty, więc paszport tymczasowy nie będzie Ci potrzebny. Przeszkodą w uzyskaniu paszportu będzie z pewnością fakt, ze nigdy nie posiadałeś dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Paszport tymczasowy nie zostanie wydany także osobie, która już wcześniej uzyskała taki dokument na lotnisku, ale nie dopełniła starań w kierunku uzyskania właściwego paszportu od wojewody lub konsula.

Jak wygląda procedura uzyskania tymczasowego paszportu?

Aby uzyskać paszport tymczasowy musisz złożyć stosowany wniosek w punkcie lotniskowym. Oprócz wniosku potrzebować będziesz także dokumentu, który potwierdzi Twoją tożsamość, ważny bilet lotniczy na zagraniczną podróż oraz fotografię paszportową. Co ważne, jeśli nie posiadasz przy sobie zdjęcia do dokumentów, to wykona je urzędnik w punkcie wydawania paszportów tymczasowych. To znaczące ułatwienie dla wszystkich zapominalskich pasażerów.

Pamiętaj, że konieczna będzie opłata za wydatnie dokumentu, która na dzień 01.09.2024 roku wynosi 30 zł. Opłatę możesz uiścić wyłącznie w formie elektronicznej przy użyciu karty płatniczej. Cała procedura trwa od 15 do 30 minut. Pamiętaj jednak — może się zdarzyć, że w punkcie będzie kolejka, co znacząco może wydłużyć oczekiwanie na wydanie paszportu tymczasowego.

Na jak długi czas wydawany jest paszport tymczasowy? Okres ważności dokumentu jest ustalany indywidualnie przez urzędnika paszportowego i uzależniony od okoliczności uzasadniających jego wydanie. Może on być ważny zarówno 1 dzień, jak i tydzień czy miesiąc, nie dłużej jednak niż 1 rok. 

Pamiętaj jednocześnie, że brak dokumentu tożsamości uprawniającego do podróży lotniczej poza granice Polski, nie może stanowić podstawy do ubiegania się o odszkodowanie za odwołany lot

Powiązane artykuły

Coraz więcej opóźnień na światowych lotniskach

Poznaj najnowsze statystyki wskazujące na zwiększone ryzyko opóźnień. Sprawdź, jakie prawa Ci przysługują w razie opóźnienia lotu....

Jak lepiej wysłać bagaż? InPostem czy nadać jako bagaż lotniczy? 

Co wybrać? Jak lepiej wysłać bagaż? InPostem czy nadać jako bagaż lotniczy?...

Gdzie lecieć zimą, aby się wygrzać?

Chcesz wypocząć w klimacie, który zapewnia letnie temperatury zarówno powietrza, jak i wody? Gdzie lecieć zimą, aby się wygrzać?...