Wraz ze zwiększonym zainteresowaniem pasażerów usługami linii lotniczych podnosi się ryzyko opóźnień w realizacji przelotów. Sytuacja ta dotyczy zarówno Polski, jak i świata. Poznaj najnowsze statystyki wskazujące na zwiększone ryzyko opóźnień. Sprawdź, jakie prawa Ci przysługują w razie opóźnienia lotu.
Opóźnienia lotów podczas lata 2024 roku
Lato to statystycznie okres, w którym standardowo realizowanych jest najwięcej lotów. Od czerwca do sierpnia włącznie w 2024 roku w Polsce odprawiło się około 7 milionów pasażerów. Zgodnie z prowadzonymi statystykami ponad 43% wszystkich podróżnych doświadczyło opóźnień lub odwołań lotów. To ogromna rzesza pasażerów, którą szacuje się na 2,4 mln osób.
Największe problemy w zakresie opóźnień i odwołań miały największe lotniska w Polsce. W Warszawie na lotnisku Chopina 35% spośród 2,6 mln pasażerów doświadczyło zakłóceń w podróży. W przypadku Krakowa czy Poznania było to odpowiednio 38% i 36 % podróżujących.
Warto podkreślić, że tegoroczne lato było rekordowe pod względem zakłóceń w ruchu lotniczym. Co więcej, systematycznie zwiększa się odsetek lotów, które opóźnione są o 3 lub więcej godzin od planowanego startu. Ten trend dotyczy nie tylko ruchu lotniczego w Polsce, ale rozpoznany jest również w całej Europie i Ameryce Północnej. Stan ten wynika zarówno ze zwiększonej liczby lotów, co powoduje większe skomplikowanie procesów logistycznych, jak i związany jest ze strajkami na lotniskach, trudnymi warunkami atmosferycznymi czy awarią systemów.
Na których trasach najczęściej dochodziło do zakłóceń? Szczególnie narażeni na opóźnienia w lotach byli pasażerowie podróżujący do Antalyi w Turcji i Palma de Mallorca na Wyspach Kanaryjskich. W obu tych destynacjach opóźnienia w lotach obejmowały nawet 75% rejsów. Na opóźnienia nie mogli narzekać z kolei pasażerowie podróżujący z Warszawy do Sztokholmu i Wrocławia do Amsterdamu. Tu jedynie 10% lotów miało znamiona opóźnienia.
Szczególne znaczenie dla wzrostu liczby zakłóceń w 2024 roku miała awaria systemów wykorzystywanych w lotnictwie, która została wywołana przez firmę CrowdStrike. W rezultacie w dniu wystąpienia awarii — tj. 19 lipca w Europie 55 % pasażerów doświadczyło różnych form zakłóceń lotów (opóźnienia, odwołania). Jeszcze wyższy odsetek, bo aż 63% osób podróżujących, odnotowano w Ameryce Północnej. Liczby te robią wrażenie szczególnie, gdy porównamy je do standardowych zakłóceń w ruchu lotniczym w okresie letnim. Zazwyczaj w Ameryce Północnej opóźnienia te sięgają średnio 30%, a w Europie 39 %.
Co zrobić, gdy lot jest opóźniony?
Opóźnienia w odlotach są niezwykle stresujące i frustrujące. Dlatego też, jeśli czekasz na lotnisku, sprawdź powody opóźnienia. Aktualne informacje o statusie lotu, które uzyskasz na aplikacji linii lotniczej czy z tablicy informacyjnej na lotnisku pozwolą przyjemniej wykorzystać czas. Jeśli opóźnienie jest znaczne, warto skontaktować się z linią lotniczą — na przykład poprzez stanowisko obsługi klienta, gdzie uzyskasz informację o alternatywnych lotach czy możliwości zmiany rezerwacji.
Warto pamiętać o tym, że nie masz wpływu na działanie linii lotniczych, pogodę, awarie i inne sytuacje, które mogą mieć wpływ na czas odlotu. Dlatego też spróbuj znaleźć spokojne miejsce i się zrelaksować. Stres niewiele tu pomoże. Pamiętaj także, że możesz się zawczasu zabezpieczyć przed taką sytuacją. W bagażu podręcznym miej coś, co sprawia, że miło spędzasz czas — książkę, czasopismo, sudoku, smartfon z ładowarką czy ulubione gry. One umilą czas podczas oczekiwania na odlot.
Nie zapominaj także o swoich prawach. Jeśli lot jest opóźniony o co najmniej 3 godziny, przysługuje Ci najprawdopodobniej odszkodowanie za opóźniony lot. Być może, że należy Ci się także prawo do bezpłatnego posiłku, napojów czy zakwaterowania. Sprawdź swoje prawa lub zapytaj obsługę, jak mogą Ci pomóc w tej trudnej dla Ciebie sytuacji.