Podróżujesz często samolotem? Zdarzyła Ci się utrata bagażu ? Przewoźnik zagubił Twój bagaż i nie wiesz, co dalej ? Czy należy Ci się odszkodowanie lub zadośćuczynienie od linii lotniczej? Sprawdź, jakie masz prawa, gdy przewoźnik zagubił Twoją walizkę i jak dochodzić roszczeń w zakresie odszkodowania za utracony bagaż.
Co zrobić, kiedy po przylocie nie możesz znaleźć swojego bagażu?
Jeśli w strefie odbioru bagażu po przylocie nie znalazłeś swojej walizki, musisz ten fakt zgłosić w biurze rzeczy zagubionych i znalezionych na lotnisku. W tym miejscu powinieneś poprosić o wydanie dokumentu o nazwie raport PIR (dokument, który potwierdza zagubienie bagażu). Powinieneś również dokładnie opisać bagaż, co ułatwi zidentyfikowanie walizki oraz podać adres, na który zguba ma być dostarczona. Musisz pamiętać, że jeśli opuścisz lotnisko bez dokumentu PIR będzie to jednoznaczne z odebraniem walizki w stanie dobrym, co zamknie możliwość dochodzenia roszczeń. Jeśli biuro rzeczy znalezionych jest nieczynne, powinieneś poinformować obsługę lotniska o zaginionym bagażu. Zachowaj potwierdzenie takiego zgłoszenia, w innym wypadku także możesz nie otrzymać ani walizki, ani odszkodowania za jej zagubienie.
Co ważne, utrata bagażu to brak niezbędnych i osobistych rzeczy, które prawdopodobnie będziesz musiał kupić. Koniecznie zbieraj wszystkie rachunki, które później przedstawisz w reklamacji związanej z zagubioną walizką. Warto jednak pamiętać, że linia lotnicza zwróci wydane pieniądze wyłącznie za niezbędne wydatki. Możesz skorzystać także z pomocy, jaką oferuje punkt Lost Luggage, w którym w przypadku zagubionego bagażu otrzymasz tzw. zestaw ratunkowy z najpotrzebniejszymi artykułami. Pamiętaj jednak, że nie każdy przewoźnik oferuje taką usługę.
Reklamacja i odszkodowanie za zagubiony bagaż
Jeśli Twój bagaż zaginął, to w ciągu 21 dni musisz zgłosić ten fakt u przewoźnika. Najpierw jednak upewnij się, jakie warunki reklamacji zapewnia konkretna linia lotnicza, ponieważ każdy z przewoźników ma własną politykę w zakresie obsługi procedur reklamacyjnych związanych z zagubionym bagażem. Warto także zawczasu przygotować wszystkie dokumenty uzupełniające wniosek reklamacyjny — w ten sposób Twoja reklamacja będzie rozpatrzona szybciej.
Do dokumentu reklamacyjnego powinieneś dołączyć szereg dokumentów. Wśród nich znajdują się bilet lotniczy lub karta pokładowa, które będą potwierdzać rezerwację lotu, formularz PIR, o którym wspominaliśmy w pierwszej części artykułu, kwit bagażowy potwierdzający nadanie bagażu rejsowego, rachunki za utracone przedmioty oraz dokumenty potwierdzające zakup niezbędnych przedmiotów. Warto także dołączyć ewentualne zdjęcia produktów spakowanych w walizce, jeśli nie posiadasz na nie rachunków. Jeśli nie masz ani rachunków za zakupione przedmioty znajdujące się w zagubionej walizce, ani dokumentacji zdjęciowej to wartość bagażu zostanie oszacowana na podstawie zarejestrowanej wagi ekwipunku.
Musisz wiedzieć, że odpowiedzialność linii lotniczej za utracony bagaż jest ograniczona kwotowo do wysokości 1.288 SDR (specjalne prawo ciągnienia — międzynarodowa jednostka rozrachunkowa wykorzystywana do rozliczeń na rynku globalnym), która oscyluje na poziomie 6,00 zł, co daje maksymalną kwotę 7 728 PLN. Tym samym, jeśli w bagażu rejsowym przewozisz cenniejsze przedmioty, rozważ ich ubezpieczenie, ponieważ może się zdarzyć, że kwota, jaką uzyskasz z reklamacji za utracony bagaż, nie pokryje wartości zagubionych przez linię lotniczą towarów.
Czy linia lotnicza może odmówić wypłaty roszczenia za zagubiony bagaż? Konwencja montrealska wskazuje, że przewoźnik odpowiada za bagaż, gdy znajduje się on na pokładzie samolotu lub pozostaje pod opieką konkretnej linii lotniczej. Nie ponosi jednak odpowiedzialności, gdy zagubienie bagażu powstało wskutek wrodzonego defektu, jakości lub wady bagażu.
Przygotuj się zawczasu na ewentualne problemy
Oczywiście trudno przed podróżą zakładać, że spotka nas utrata bagażu lub zostanie uszkodzony. Jednakże warto na wszelki wypadek przygotować się na taką okoliczność. Aby starać się o odszkodowanie trzeba udowodnić linii lotniczej, jaką wartość miała zagubiona walizka wraz z zawartością. Dlatego też z jednej strony warto posiadać rachunek za walizkę, jak i rachunki za przedmioty i rzeczy, które planujesz umieścić w walizce. Tak jak dokument zakupu za walizkę możesz posiadać, bo potrzebujesz go przez co najmniej 2 lata, aby skorzystać z ewentualnej gwarancji w razie uszkodzenia bagażu, tak trudno mieć rachunki za wszystkie przedmioty codziennego użytku, które planujesz spakować w podróż. Sposobem, który pozwala ominąć konieczność posiadania rachunków za zawartość bagażu, jest zdjęcie zawartości walizki zrobione po spakowaniu.
Warto także zawczasu dowiedzieć się, za przewóz jakich towarów linia lotnicza nie bierze odpowiedzialności. Taką informację znajdziesz w ogólnych warunkach przewozu konkretnego przewoźnika. W dokumencie może okazać się, że przewoźnik nie bierze odpowiedzialności za cenne przedmioty — np. biżuterię, czy za produkty, które szybko się psują. Dlatego też zastanów się, czy nie warto dodatkowo ubezpieczyć walizki, jeśli przewozisz w niej cenne przedmioty. Zachęcamy również do zaznaczenia walizki w szczególny sposób, co pozwoli szybciej ją zlokalizować.
Twój lot był opóźniony? Odwołali Ci lot? Odmówiono Ci wejścia na pokład ? Nasza firma pomoże CI uzyskać odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot, nawet do 600 euro !