Powerbank w samolocie

Dla wielu z nas podróże samolotem stały się nieodłącznym elementem współczesnego trybu życia. Wraz z coraz większą zależnością od urządzeń elektronicznych, powerbanki stały się nieodłącznym towarzyszem podróży. Od smartfonów, przez tablety, aż po laptopy – ich niezawodność w dostarczaniu dodatkowej energii sprawia, że są niezbędnym wyposażeniem podróżnym dla zapewnienia nieprzerwanej łączności i pracy w podróży.

Jakkolwiek nie wszyscy podróżujący zdają sobie sprawę z rygorystycznych przepisów, jakim podlega przewożenie tych praktycznych urządzeń na pokładzie samolotu. W ostatnich latach lotnicze przepisy dotyczące przenoszenia powerbanków ewoluowały w odpowiedzi na ryzyko związanego z bateriami litowo-jonowymi, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu (przewoźnik zwykle określa szczegółowo, jak je przewozić w bagażu podręcznym).

Czy można przewozić Powerbank w samolocie?

Warto podkreślić, że przewożenie powerbanków na pokładzie samolotu jest dozwolone, jednakże istnieją ściśle określone limity dotyczące pojemności, które muszą być przestrzegane. Zgodnie z międzynarodowymi regulacjami, powerbanki mogą być przenoszone jedynie wtedy, gdy ich pojemność nie przekracza 100 watogodzin (Wh). To oznacza, że większe powerbanki mogą wymagać specjalnej zgody od linii lotniczych przed podróżą. Ponadto również po otrzymaniu zgody należy się liczyć z tym, że ilość przewożonych urządzeń jest limitowana.

Dlaczego istnieją tak restrykcyjne przepisy? Odpowiedź tkwi w potencjalnym zagrożeniu związanym z przegrzewaniem się oraz ewentualnym zapłonem baterii litowo-jonowych, które zasilałyby te powerbanki.

W warunkach lotniczych, gdzie każdy aspekt bezpieczeństwa jest priorytetem, istnieje obawa, że przegrzanie się baterii może stanowić zagrożenie dla innych pasażerów i personelu pokładowego.

  • Pamiętajmy, że przepisy dotyczące powerbanków mogą się różnić w zależności od linii lotniczych oraz konkretnych regulacji w danym kraju. Dlatego też, zanim zapakujemy nasze podręczne źródło energii, warto sprawdzić aktualne wytyczne linii lotniczych, z którymi zamierzamy podróżować. Informacje te zazwyczaj są dostępne na stronach internetowych linii lotniczych, w zakładce dotyczącej bagażu podręcznego oraz bezpieczeństwa.
  • Ważne jest również, aby przed podróżą upewnić się, że powerbank jest odpowiednio zabezpieczony, aby uniknąć przypadkowego uruchomienia się w trakcie transportu. Właściwe opakowanie, ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz odizolowanie styków, to kluczowe czynniki zapewniające bezpieczeństwo transportu powerbanku.

Powiązane artykuły

Bezpieczna podróż z dzieckiem

Czy bezpieczna podróż z dzieckiem jest w ogóle możliwa ?...

Jak radzić sobie z jet lagiem ?

Poniżej znajdziesz sprawdzone wskazówki, jak radzić sobie z efektem jet lag, dzięki czemu bez problemów zrealizujesz zaplanowane aktywności....