planowanie lotu

Planowanie lotu — o czym musisz pamiętać

Wybrałeś już kierunek, gdzie chcesz lecieć samolotem ? Sprawdź, jak zorganizować wyjazd, co spakować, jak przygotować się do podróży i pobytu ! Poznaj 8 podstawowych kroków, które sprawią, że podróż i pobyt zakończą się pełnym sukcesem.

Krok 1 – sprawdź wymagania, jakie musisz spełnić w związku z wjazdem do konkretnego państwa

Znasz kierunek podróży ? Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby wjechać na teren wybranego kraju. Możesz potrzebować wizy, paszportu lub w przypadku podróży w ramach Unii Europejskiej dowodu osobistego. Warto zawczasu poznać ostrzeżenia i zagrożenia, które możesz spotkać w miejscu docelowym (zagrożenia terrorystyczne, obostrzenia pandemiczne, konieczne szczepienia) oraz informacje dotyczące ubezpieczenia czy możliwości skorzystania ze służby zdrowia. Aktualne informacje dla podróżujących znajdziesz na stronie rządowej www.gov.pl

Powinieneś także sprawdzić, jakie towary i w jakich ilościach możesz wwieźć na terytorium kraju i jakie pamiątki możesz z niego wywieźć. Dotyczy to zarówno alkoholu, papierosów czy leków, jak i roślin, zwierząt, muszelek, a nawet piasku (Sardynia). Taka informacja pozwoli Ci uniknąć wielu problemów i kar finansowych związanych z przewozem konkretnych towarów przez granicę. 

Krok 2 – jak i gdzie kupić bilety lotnicze ?

Bilety na samolot najwygodniej i najszybciej kupisz w internecie. Możesz korzystać zarówno z wyszukiwarek na stronie przewoźnika, jak i na stronach pośredników. Warto jednak pamiętać, że te ostatnie doliczają do ceny biletu swoją prowizję. 

Wyszukiwarki lotów skonstruowane są w sposób, który pozwala na intuicyjną obsługę. Przed zakupem sprawdź, jaki bagaż możesz wziąć ze sobą. Zweryfikuj wymiary zarówno bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego. Dlaczego warto to zrobić przed zakupem biletu? Jeśli uznasz, że bezpłatny bagaż jest zbyt mały, to od razu wraz z biletem dokupisz opcję większej walizki. 

Krok 3 – jak spakować bagaż podręczny ?

Przed spakowaniem podręcznej walizki sprawdź, jakie wymiary musi spełniać bezpłatny bagaż podręczny. Możesz do niego włożyć dokumenty, portfel, komputer, telefon, tablet, cenne przedmioty oraz wszystko, co będzie Ci potrzebne w samolocie. Jeśli nie wykupiłeś bagażu rejestrowanego, do walizki kabinowej spakuj także wszystkie inne potrzebne rzeczy.  Pamiętaj, że na pokład nie możesz wnieść ostrych przedmiotów, a płyny, w tym kosmetyki i perfumy, muszą znajdować się w przeźroczystych pojemnikach o pojemności do 100ml, które trzeba umieścić w torebce o wymiarach maksymalnych 20 x 20 cm. Jeśli musisz przewozić leki warto mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie lub receptę. 

Krok 4 – bagaż rejestrowany — co można w nim przewieźć ?

Każda linia lotnicza ma własną politykę w zakresie bagażu rejestrowanego. Tanie linie lotnicze zazwyczaj pobierają za niego opłatę. Ten baraż przewożony jest w luku bagażowym i wymaga zdania podczas odprawy na lotnisku. Podczas odprawy otrzymujesz podpisaną opaskę, która musisz przyczepić do walizki. W ten sposób odróżnisz ją spośród wielu podobnych na lotnisku docelowym.

Co możesz spakować do bagażu rejestrowanego? Tu nie ma ograniczeń, które dotyczą walizki kabinowej, zatem możesz do niego schować zarówno ostre przedmioty, jak i kosmetyki, perfumy bez ograniczeń ilościowych. Jednocześnie pamiętaj, że każdy nadprogramowy kilogram bagażu ponad wskazane limity jest dodatkowo płatny. 

Krok 5 – kiedy musisz stawić się na lotnisku ?

Nie jedź na lotnisko na ostatnią chwilę! Nawet jeśli odprawisz się zdalnie, to na lotnisku powinieneś być ok. 2 godziny przed odlotem. W przypadku, kiedy planujesz odprawić się tradycyjnie zarezerwuj ok. 3 godziny. Pamiętaj, że nadanie bagażu i kolejka przy bramkach bezpieczeństwa zajmuje sporo czasu.

Krok 6 – przyjazd na lotnisko — i co teraz ?

Jeśli przeszedłeś odprawę online to prawdopodobnie i tak musisz nadać bagaż rejestrowany. Numer odpowiedniego stanowiska odprawy znajdziesz na tablicy odlotów. 

Po nadaniu bagażu musisz przejść kontrolę bezpieczeństwa. Przejdziesz także odprawę graniczną, sprawdzony zostanie również Twój bagaż podręczny. Po odprawie przechodzisz na halę odlotów, gdzie czekasz już na otwarcie bramki do przejścia do samolotu. Na hali odlotów możesz zrobić zakupy bezcłowe, zjeść obiad i kupić napój, który będziesz mógł wnieść na pokład samolotu.

Krok 7 – podróż samolotem

Na pokładzie załoga pomoże Ci znaleźć Twoje miejsce. Podczas startu i lądowania musisz mieć zapięte pasy. Zdarza się, że w czasie lotku kapitan zadecyduje o zapięciu pasów z powodu turbulencji. Podczas podróży możesz kupić posiłek czy napój. Pamiętaj, aby zabrać na pokład samolotu książkę, grę offline, czy film na komórce lub tablecie, którego nie zdążyłeś obejrzeć wcześniej. W ten sposób podróż minie Ci niezwykle szybko.

Krok 8 – wylądowałeś — i do dalej ?

Po przylocie pamiętaj, aby odebrać bagaż rejestrowany. Dostarczenie go na taśmę zazwyczaj chwilę trwa. Co więcej, jeśli przyleciałeś do państwa spoza UE, musisz przejść kontrolę celną i paszportową. W rezultacie spędzisz na lotnisku kolejną godzinę. 

Z lotniska do hotelu możesz dostać się transportem publicznym, taksówką czy zorganizowanym przez hotel lub organizatora wycieczki przewozem. Możesz także wynająć samochód. 

Co zrobić, kiedy lot się opóźnia ?

Europejskie prawo, a dokładniej Rozporządzenie (WE) nr 261/2004, zapewnia pasażerom możliwość uzyskania odszkodowania za opóźniony lot. Ile czasu masz na zgłoszenie roszczenia? Różne kraje to różny termin. W Polsce obowiązuje okres 12 miesięcy od daty wylotu. Warto wiedzieć, że o rekompensata za opóźniony lot możesz się starać wtedy, gdy podróż przesunęła się o co najmniej 3 godziny, a spóźnienie wynikało z winy linii lotniczej. Roszczenie przysługuje Ci także za anulowany lot.

Chcesz wiedzieć więcej ? Skontaktuj się z nami — pomożemy Ci odzyskać należne Ci odszkodowanie

Powiązane artykuły

Planowanie lotu — o czym musisz pamiętać

Wybrałeś już kierunek, gdzie chcesz lecieć samolotem ? Sprawdź, jak zorganizować wyjazd, co spakować, jak przygotować się do podróży i pobytu ! Poznaj 8...

Odmowa przyjęcia na pokład – czy należy się odszkodowanie ?

Jego celem jest zapewnienie ochrony i wsparcia dla pasażerów w przypadku problemów z lotami, takimi jak opóźnienia, odwołania czy odmowa przyjęcia na pokład....

Strajk pracowników linii lotniczej

Niemiecki związek zawodowy Ver.di - Zjednoczony Związek Zawodowy dla Sektora Usług - zorganizował strajk ostrzegawczy personelu naziemnego linii Lufthansa....