Opóźniony lot z przesiadką

Loty są z reguły komfortową formą pokonywania większych odległości. Pewne utrudnienie stanowią podróże z przesiadką, które mogą wprowadzić pewne utrudnienia, zwłaszcza gdy pierwszy się opóźnia. Zwłoka wynika z różnych przyczyn, a rozróżnienie między winą przewoźnika a czynnikami niezależnymi od niego jest tutaj bardzo istotne. W znacznej mierze wszakże o tym, czy pasażerowi przysługuje za opóźnienie odszkodowanie, czy też nie. 

Opóźniony lot z przesiadką: przyczyny

Przyczyny opóźnień, za które przewoźnik ponosi odpowiedzialność obejmują usterki techniczne, problem z obsługą naziemną, overbooking (czyli przepełniony lot lub nadrezerwacja) czy brak załogi. 

Natomiast czynniki niezależne od kompetencji przewoźnika obejmują warunki atmosferyczne, strajki, zamachy terrorystyczne czy różnorodne decyzje podejmowane przez kontrolerów ruchu lotniczego.

W kontekście praw pasażerów z Unii Europejskiej przewidziano odszkodowania dla podróżnych doświadczających opóźnień, których wina leży po stronie przewoźnika. Zgodnie z rozporządzeniem UE nr 261/2004, pasażerom przysługuje odszkodowanie w przypadku opóźnienia lotu o co najmniej 3 godziny. Istnieją jednak pewne warunki, które muszą być spełnione, aby skorzystać z tego prawa.

Pierwszym warunkiem otrzymania odszkodowania za opóźniony lot jest fakt, że podróż musi zaczynać się w państwie członkowskim UE lub też w nim kończyć. Drugim warunkiem jest wspomniana już wina przewoźnika. 

Odszkodowanie za opóźniony lot z przesiadką

Wysokość odszkodowania pieniężnego za zwłokę różni się w zależności od długości opóźnienia i odległości lotu. Suma ta może wynosić nawet 600 euro, jeśli trasa wynosi przynajmniej 3500 km. Odszkodowanie może obejmować zwrot kosztów biletu, napoje i posiłki, zakwaterowanie w hotelu oraz transport między lotniskiem a miejscem zakwaterowania. Pasażerowie, którym przysługuje odszkodowanie, powinni zgłosić swoje roszczenie do przewoźnika lub firmy, które reprezentują klientów wobec linii lotniczej.

Powiązane artykuły

Czy warto lecieć na Cypr ?

Republika Cypryjska potocznie zwana Cyprem, położona jest na wyspie o tej samej nazwie - Cypr, we wschodniej części Morza Śródziemnego. Państwo jest członkiem Unii...

Dokąd lecieć w lutym ?

Luty jest idealnym miesiącem na ucieczkę od zimowej aury Europy i zrelaksowanie się w ciepłych i słonecznych miejscach. Istnieje wiele krajów na świecie, które...

Europa: śnieżyce powodują opóźnienia w lotach

Ostatnie gwałtowne opady śniegu sparaliżowały Europę. Ogromne ilości śniegu i ekstremalne warunki pogodowe spowodowały paraliż komunikacyjny. Utrudnienia wystąpiły miedzy innymi w sektorze lotniczym. ...