Loty odwołane: Wielka Brytania

Wyspy Brytyjskie są popularnym celem zarówno turystów, jak i pracowników z Polski. Jednak, jak każde podróż, taka wizyta może być pełna niespodzianek. Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się turyści i pracownicy wyjeżdżający na Wyspy, jest odwołanie lotu.

Przyczyny, dla których linie lotnicze mogą odwołać lot, są różne. Jednym z głównych powodów są złe warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, mgła, deszcz lub burza. W takich przypadkach loty mogą zostać odwołane ze względów bezpieczeństwa pasażerów i załogi. Innym powodem może być awaria samolotu lub utrudnienia związane z wymaganiami lotniskowymi lub kwestiami bezpieczeństwa.

Jeśli lot do Wielkiej Brytanii zostaje odwołany z przyczyn niezależnych od linii lotniczej, takich jak złe warunki pogodowe, ta nie jest zobowiązane do wypłacenia odszkodowania

Jednak w przypadku odwołania lotu z powodów zależnych od linii lotniczych, takich jak awaria samolotu lub brak personelu, pasażerowie mają prawo do odszkodowania.

Aby uzyskać odszkodowanie za odwołany lot, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze – o czym wspomnieliśmy przed chwilą – lot musi zostać odwołany z przyczyn zależnych od przewoźnika. Po drugie–  pasażer musi posiadać ważny bilet lotniczy. Po trzecie zaś odwołanie lotu musi nastąpić z co najmniej 14 dniowym wyprzedzeniem. Ostatecznie pasażer musi zgłosić swoje roszczenie w ciągu 3 lat od daty odwołanego lotu.

Istotne są również lokacje, z których wyruszamy i do których docieramy. Ważne, żeby przynajmniej jedna z nich znajdowała się na terytorium Unii Europejskiej. Jak wiemy, Wielka Brytania nie należy do Wspólnoty, niemniej jeśli lecimy do niej z Polski czy innego zrzeszonego w niej kraju – wówczas wymóg ten zostaje spełniony.

Jeśli wszystkie te warunki są ziszczone, pasażer ma prawo do odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro, w zależności od odległości lotu. Kwota odszkodowania zależy również od czasu opóźnienia. Pasażerowie mogą również mieć prawo do refundacji biletu lub alternatywnych sposobów transportu.

W przypadku odwołanego lotu, pasażerowie powinni skontaktować się z linią lotniczą, aby uzyskać informacje na temat odszkodowania i innych możliwych opcji. W niektórych przypadkach, linie lotnicze mogą zaoferować pasażerom alternatywne loty lub zakwaterowanie w hotelu. Jednak jeśli linia lotnicza nie oferuje satysfakcjonujących rozwiązań, pasażerowie mogą skontaktować się z organizacjami zajmującymi się ochroną konsumentów lub skorzystać z pomocy prawnika.

Warto nadmienić, że przepisy dotyczące odszkodowań za odwołane loty różnią się w zależności od kraju, w którym odbywa się lot oraz kraju, w którym pasażer posiada miejsce zamieszkania. Dlatego ważne jest, aby zapoznać się z lokalnymi przepisami i wymaganiami dotyczącymi odszkodowań za odwołane loty.

W przypadku odwołanego lotu, pasażerowie powinni zachować wszelkie dokumenty, takie jak bilety lotnicze, potwierdzenia rezerwacji i dowody opłat, aby ułatwić proces uzyskiwania odszkodowania. Ważne jest również, aby pasażerowie monitorowali swoje e-maile i wiadomości SMS od linii lotniczych, aby być na bieżąco z informacjami na temat zmian w planowanych lotach.

Jeżeli zgodnie z wymaganymi kryteriami przysługuje Ci odszkodowanie za opóźniony lot – możesz zgłosić się do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Powiązane artykuły

Planowanie lotu — o czym musisz pamiętać

Wybrałeś już kierunek, gdzie chcesz lecieć samolotem ? Sprawdź, jak zorganizować wyjazd, co spakować, jak przygotować się do podróży i pobytu ! Poznaj 8...

Odmowa przyjęcia na pokład – czy należy się odszkodowanie ?

Jego celem jest zapewnienie ochrony i wsparcia dla pasażerów w przypadku problemów z lotami, takimi jak opóźnienia, odwołania czy odmowa przyjęcia na pokład....

Strajk pracowników linii lotniczej

Niemiecki związek zawodowy Ver.di - Zjednoczony Związek Zawodowy dla Sektora Usług - zorganizował strajk ostrzegawczy personelu naziemnego linii Lufthansa....