Lot z przesiadką a opóźnienie

Przeważnie latamy samolotami, bo tak jest wygodniej podróżować. Jakkolwiek również i wtedy może towarzyszyć nam stres – choćby wtedy, gdy lecimy z przesiadką, a pierwszy samolot ma opóźnienie. Czy drugi samolot poczeka, aż dotrzemy na miejsce – na co możemy w takim przypadku liczyć?

Loty z przesiadką są stosunkowo częste, a wiele osób wybiera tę opcję, aby dotrzeć do swojego celu podróży. Niestety, loty z przesiadką mogą wiązać się z dodatkowym stresem, szczególnie jeśli przesiadka odbywa się w innym kraju lub na innym kontynencie. Wymaga to zmiany samolotu, odprawy bagażowej, kontrol związanych z granicami, a także przemieszczania się po lotnisku w poszukiwaniu odpowiedniego terminala i bramki.

Dodatkowym utrudnieniem może być opóźnienie lotu, które może nie zdarza się nagminnie – ale i takie sytuacje dość regularnie mają miejsce. Opóźnienia mogą powodować problemy w dalszym planowaniu podróży, szczególnie w przypadku, gdy pasażer ma tylko kilka godzin przerwy między lotami. 

  • Opóźnienia mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak złe warunki pogodowe, problemy techniczne z samolotem, błędy w organizacji lotu czy problemy z kontrolami granicznymi. A przyczyna zwłoki może być dla nas później istotna – o czym jeszcze tu nieco szerzej napiszemy.
  • Dobrze więc być przygotowanym na alternatywne rozwiązania, aby nie pozostać na lodzie. Trzeba bowiem mieć świadomość, że drugi samolot nie musi czekać, aż na miejsce dotrze ten pierwszy. Przy czym jest to możliwe, zwłaszcza gdy zwłoka nie jest zbyt duża i dodatkowo, gdy oba loty obsługuje ten sam przewoźnik.
  • Warto tu nadmienić, że w niektórych przypadkach za opóźniony czy odwołany lot przysługuje nam rekompensata pieniężna, która może wynosić nawet 600 euro (wysokość uzależniona jest na przykład odległością do pokonania). 

Aby kwalifikować się do uzyskania rekompensaty za opóźnienie samolotu, przyczyna tego zdarzenia nie może być wynikiem okoliczności przypadkowych, czyli takich, na które linia lotnicza obsługująca naszą podróż nie ma wpływu. Okoliczności te są wymienione w stosownym materiale. Informacje dotyczące rekompensat i innych świadczeń dla podróżnych linii lotniczych w przypadkach odmówienia wejścia na pokład lub spóźnienia samolotu zostały dokładnie określone w Rozporządzeniu nr 261/2004, ustanowionym przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. O tym zagadnieniu trochę szerzej napisaliśmy w artykule „Spóźniony samolot: jakie uprawnienia?„.

Jeżeli zgodnie z wymaganymi kryteriami przysługuje Ci odszkodowanie za opóźniony lot – możesz zgłosić się do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Powiązane artykuły

Opóźniony lot WizzAir

Lot samolotem stanowi często szybki i wygodny środek transportu, który to umożliwia nam dotarcie w nieco dalsze zakątki świata. Obecnie, gdy korzystamy z usług...

Powerbank w samolocie

Dla wielu z nas podróże samolotem stały się nieodłącznym elementem współczesnego trybu życia. Wraz z coraz większą zależnością od urządzeń elektronicznych, powerbanki stały się...

Loty do Szwecji odwołane

Podróżowanie samolotem to dla wielu podróżnych doświadczenie pełne emocji i oczekiwań. Polscy podróżujący wybierają różnorodne przewoźniki lotnicze, eksplorując zarówno kraje europejskie, jak i odległe...