Jeśli planujesz podróże po Europe warto zawczasu ubezpieczyć się przed ewentualnymi problemami zdrowotnymi, które mogą pojawić się w czasie Twojego pobytu poza granicami Polski. Oprócz komercyjnego ubezpieczenia turystycznego należy posiadać kartę EKUZ. Czym jest karta EKUZ? Sprawdź, dlaczego trzeba ją mieć i jak ją można uzyskać.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który może okazać się niezwykle przydatny podczas podróży po Europie. Upoważnia ona do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz w kilku innych państwach. Warto podkreślić, że dostęp do publicznej opieki zdrowotnej poza granicami Polski odbywa się zawsze na zasadach obowiązujących w danym kraju. Zatem czy warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i jakie karta EKUZ daje korzyści?
Co to jest karta EKUZ i kto może ją otrzymać?
Karta EKUZ to dokument wydawany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), który potwierdza posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia posiadacza do korzystania z niezbędnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej, państwach EFTA tj. w Norwegii, Islandii, Liechtensteinie, Szwajcarii i w Wielkiej Brytanii.
Kartę EKUZ mogą otrzymać wszystkie osoby, które objęte są ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce. Dlatego też jeśli jesteś pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę, prowadzisz działalność gospodarczą, jesteś emerytem, rencistą lub studentem możesz ubiegać się o kartę EKUZ. Co więcej, dokument mogą uzyskać także osoby zgłoszone do ubezpieczenia jako członkowie rodziny — na przykład dzieci.
Co zapewnia karta EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w krajach europejskich na tych samych zasadach, jakie posiadają obywatele danego państwa. Oznacza to, że skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych nie musi przebiegać podobnie, jak w Polsce. Warto pamiętać o tym, że jeśli konkretna usługa medyczna jest bezpłatna dla obywateli i mieszkańców danego kraju to będzie ona bezpłatna także dla obywateli Polski posiadających kartę EKUZ. W przypadku, kiedy w danym kraju funkcjonuje współpłacenie za leczenie, musisz liczyć się z koniecznością poniesienia części kosztów podobnie jak lokalni pacjenci.
Warto także podkreślić, że karta EKUZ nie pokrywa kosztów leczenia prywatnego oraz transportu medycznego do Polski. Pamiętaj, aby zadbać o to w ramach dodatkowego ubezpieczenia komercyjnego.
Jak wyrabia się kartę EKUZ?
Każdy, kto ubezpieczony jest w Narodowym Funduszu Zdrowia, może starać się o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W tym celu wystarczy złożyć stosowny wniosek w oddziale NFZ. Możesz to zrobić zarówno osobiście, jak i pocztą, faksem lub online przez ePUAP.
Proces wydawania karty jest niezwykle szybki. EKUZ najczęściej uzyskuje się od ręki. Warto podkreślić, że dokument jest bezpłatny, a jego ważność jest uzależniona od statusu ubezpieczenia. Pracownicy zazwyczaj otrzymują EKUZ z ważnością 3 lat, a studenci z datą ważności 12 miesięcy.
Czy mając EKUZ trzeba się ubezpieczać dodatkowo?
Jak już wspominaliśmy, karta EKUZ zapewnia szeroki wachlarz usług medycznych za granicą. Dlatego też jest bardzo przydatna w sytuacjach związanych ze standardowymi usługami medycznymi czy w razie zagrożenia życia. Jednocześnie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewnia kompleksowej obsługi medycznej na przykład w placówkach prywatnych. Musisz mieć również świadomość, że także transport medyczny do Polski nie wchodzi do refinansowania w ramach EKUZ.
Dlatego też zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Taka usługa może obejmować zarówno transport medyczny do Polski, jak i prywatną opiekę medyczną. Często obejmuje również koszty ratownictwa oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).