jak zachowywać się na lotnisku

Jak zachowywać się na lotnisku ?

Lotnisko to szczególne miejsce, gdzie panują ściśle określone zasady. Jak zachowywać się na lotnisku ? Oto 10 podstawowych reguł, których musisz przestrzegać, aby podróż przebiegła sprawnie, przyjemnie i bez niepotrzebnych problemów.

Lotnisko to specyficzne miejsce, przez które dziennie przewijają się tysiące osób. Dla personelu lotniskowego kluczowy jest nie tylko komfort pasażerów, ale przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa. Dlatego też musisz pamiętać o 10 zasadach, które sprawią, że Twój pobyt na lotnisku będzie nie tylko przyjemny, ale również bezpieczny i bezproblemowy dla innych pasażerów. Warto wiedzieć jak zachowywać się na lotnisku. Warto być świadomym że niestosowanie się do tych reguł może grozić mandatem, opóźnieniem lotu, niewpuszczeniem na pokład samolotu, a nawet aresztem i postępowaniem sądowym. Dla Twojej wygody prezentujemy 10 podstawowych zasad, które sprawdzą się na każdym lotnisku.

Zasada nr 1 – nie zostawiaj bagażu bez opieki

Każdy osamotniony bagaż traktowany jest przez personel lotniska jako potencjalne zagrożenie, które automatycznie uruchamia procedury bezpieczeństwa. Jej pierwszym etapem jest próba znalezienia właściciela, którego wywołuje się komunikatami rozpowszechnianymi przez radiowęzeł. Jeśli właściciel samotnego bagażu się nie znajdzie, wtedy następuje ewakuacja z części, a zdarza się, że i z całego lotnika. W efekcie działań służb torba może być też zneutralizowana. Przeprowadzenie procedury może spowodować znaczne opóźnienia operacji lotniczych, a zapominalski pasażer zostać ukarany grzywną w wysokości 500 zł.  

Zasada nr 2 – unikaj niewłaściwych żartów

Bezpieczeństwo to podstawa na każdym lotnisku i na każdym lotnisku personel podchodzi do niej bardzo poważnie. Na terenie lotniska nie wolno żartować na temat terroryzmu, materiałów wybuchowych, bomb i innych przedmiotów, które mogą zagrażać bezpieczeństwu wszystkich osób zgromadzonych w terminalu oraz samolotach. Takie żarty mogą mieć poważne konsekwencje — bagaż może być sprawdzany przez pirotechników, a właściciel/ żartowniś może nie tylko dostać mandat, ale także może nie być wpuszczony do samolotu, a nawet mieć sprawę sądową z tytułu art. 66 par. 1 Kodeksu wykroczeń. Warto podkreślić, że w takim wypadku sprawca nie może rościć odszkodowania z tytułu opóźnionego lotu. 

Zasada nr 3 – nie nadużywaj alkoholu

Jeśli pasażer znajdujący się pod wpływem alkoholu zachowuje się agresywnie, niestosownie czy głośno może nie być wpuszczony na pokład samolotu. W tym miejscu trzeba także podkreślić, że spożywanie napojów alkoholowych jest dozwolone wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych — czyli w lotniskowych restauracjach. 

Zasada nr 4 – słuchaj personelu lotniskowego

Bezpieczeństwo pasażerów oraz dbałość o zachowanie płynności w obsłudze pasażerów wymaga przestrzegania procedur przez wszystkich użytkowników lotniska. Dba o to obsługa, dlatego też dla komfortu własnego i innych użytkowników słuchaj poleceń załogi. Nie kłóć się z personelem — to on jest odpowiedzialny za pilnowanie prawidłowej realizacji procedur. Zakłócanie porządku w tym wypadku może powodować opóźnienia w obsłudze pasażerów, a w konsekwencji także ukaranie winowajców mandatem.

Zasada nr 5 – nie rób zdjęć w miejscach zakazanych

Generalnie teren lotniska jest przestrzenią, która ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa, dlatego nie powinno się robić na nim zdjęć. Zakazane jest filmowanie i uwiecznianie infrastruktury lotniskowej, miejsc, gdzie przeprowadzana jest obsługa paszportowa, kontrola innych dokumentów, kontrola bezpieczeństwa, a także akcji ratowniczych czy rozpoznań pirotechnicznych itp. Za załamanie tego zakazu natychmiast grozi kara konfiskaty aparatu fotograficznego czy smartfona, a także grzywna, a w najbardziej skrajnych przypadkach także areszt. 

Zasada nr 6 – nie przewoź przedmiotów zabronionych

Zasada ta odnosi się zarówno do bagażu podręcznego jak i rejsowego. Każdy z nich ma swoją listę przedmiotów zakazanych, spośród których znajdują się nie tylko broń czy ostre przedmioty (nóż, scyzoryk itp.), ale także rośliny, zwierzęta, płyny w większej pojemności itp. Przed spakowaniem sprawdź udostępnianą przez przewoźników listę, jakich przedmiotów nie możesz przewozić samolotem. 

Zasada nr 7 – nie pal w miejscach publicznych

Zakaz palenia tytoniu, a także e-papierosów zazwyczaj rozciąga się na cały teren lotniska, ale z pewnością znajdziesz na nim wydzielone palarnie. Pamiętaj także, że zakaz ten obowiązuje nie tylko w terminalu, ale również na płycie lotniska.

Zasada nr 8 – nie bierz ze sobą zwierząt na lotnisko

Z reguły na terminal niewpuszczane są zwierzęta. Wyjątkiem są psy służbowe, psy asystujące osobom niepełnosprawnym czy zwierzęta, które będą podróżować samolotem. 

Zasada nr 9 – przebywaj jedynie w miejscach o charakterze publicznym

Lotnisko, jak każde miejsce pracy, składa się z miejsc ogólnodostępnych i zarezerwowanych wyłącznie dla pracowników. Bezprawne wejście do strefy operacyjnej lub zastrzeżonej może grozić poważnymi konsekwencjami. 

Zasada nr 10 — siedzenia są dla ludzi, nie dla bagażu

Na lotnisku liczba miejsc przeznaczonych do siedzenia jest ograniczona. Pamiętaj, że inni użytkownicy lotniska mogą chcieć wypocząć przed podróżą. Dlatego nie zastawiaj siedzeń i ławek własnym bagażem. 

Jak zachowywać się na lotnisku ? Mamy nadzieje, że powyższe zasady bedą bardzo pomocne. Przed lotem możesz też porozmawiać ze znajomymi, którzy często podróżują i posiadają dużo większe doświadczenie w tym zakresie. Z pewnością podzielą się wskazówkami i zwrócą uwagę na istotne elementy, dzięki którym poczujesz się pewniej.

Powiązane artykuły

Bezpieczna podróż z dzieckiem

Czy bezpieczna podróż z dzieckiem jest w ogóle możliwa ?...

Jak radzić sobie z jet lagiem ?

Poniżej znajdziesz sprawdzone wskazówki, jak radzić sobie z efektem jet lag, dzięki czemu bez problemów zrealizujesz zaplanowane aktywności....