Jak sprawdzić powód opóźnienia lotu?

Podróże, szczególnie te dalsze, bywają stresujące. Również wtedy, gdy udajemy się w drogę samolotem. Musimy w końcu mieć na uwadze, by niczego nie zapomnieć – na przykład dowodu osobistego, komórki z ładowarką itd. Do tego dochodzą jeszcze dodatkowe stresogenne czynniki. Pojawiają się z reguły wtedy, gdy lot ma opóźnienie. Jeżeli się przeciąga, może to kolidować z dalszymi planami. Wtedy też – oraz wówczas, kiedy chcemy otrzymać odszkodowanie za zwłokę – ważna jest przyczyna poślizgu. Jak więc sprawdzić powód opóźnienia lotu?

Dlaczego loty są spóźnione?

Loty opóźnione to częsty problem dzisiejszych podróżników. Zdarza się to zazwyczaj z powodu niespodziewanych okoliczności lub niewystarczającej ilości czasu potrzebnego na przygotowanie samolotu do lotu. Czasami opóźnienia lotów są efektem niekorzystnych warunków atmosferycznych, na co przewoźnik nie ma wpływu, więc nie jest zobowiązany do wypłacenia klientowi odszkodowania. Innymi czynnikami, które mogą spowodować opóźnienie lotu, są niedobór personelu lotniczego, opóźnienia w dostawie paliwa, przestoje techniczne samolotu oraz złe zarządzanie przez linie lotnicze. W zależności od linii lotniczych i lotniska wpływ na częstotliwość opóźnionych lotów może być różny. Przykładowo lotniska z większym natężeniem ruchu są bardziej narażone na opóźnienia lotów w porównaniu do mniejszych lotnisk.

Nie zawsze jednak winy poślizgu należy upatrywać u przewoźnika czy też lotniska – nierzadko zdarza się też, że spoczywa ona po stronie pasażerów. W skrajnych przypadkach źle zachowujący się podróżny – na przykład wskutek nadużycia substancji alkoholowych czy psychoaktywnych – zostaje wydalony z pokładu, a następnie z terenu lotniska. Nagminne są również problemy z załadunkiem bagaży, które są zbyt duże. Firmy lotnicze przeciwdziałają temu, wprowadzając restrykcyjne przepisy dotyczące rozmiarów walizek czy toreb podręcznych.

Odszkodowanie za opóźniony lot z powodu strajku, warunków pogodowych?

Rodzaj opóźnienia lotu ma dla nas znaczenie. I nie chodzi tutaj o czystą ludzką ciekawość. Od tego nieraz zależy to, jak długo przyjdzie nam czekać na odlot, a także może to mieć wpływ na to, czy otrzymamy za zwłokę odszkodowanie. Krótka zwłoka raczej nie wpływa na nasze dalsze plany. Jednak kiedy sięga ona już dwóch czy trzech godzin, może to znacznie zakłócić przebieg dalszej podróży. W niektórych przypadkach przysługuje nam za to odszkodowanie od przewoźnika obsługującego opóźniony lot. Po pierwsze zwłoka musi wynosić odpowiedni czas (chodzi tu o różnicę między planowanym czasem dotarcie na miejscu, a tym faktycznym) – po drugie poślizg nie może być wywołany czynnikami od niego niezależnymi, czyli wspomnianymi już warunkami atmosferycznymi, strajkiem pracowników niezwiązanych bezpośrednio z daną linią lotniczą czy też lądowaniem awaryjnym spowodowanym niesubordynacją pasażera.

Aby poznać przyczynę zwłoki, możemy: 

skontaktować się z pracownikami linii lotniczych 

lub zapytać osoby znajdujące się w punkcie informacji. Pracownicy linii lotniczych mogą Ci powiedzieć, czy opóźnienie jest spowodowane niepogodą, pracami technicznymi czy innymi niedogodnościami;

– istnieje też możliwość śledzenia informacji o przyczynach opóźnienia czy odwołania interesującego nas lotu na stronie internetowej danego przewoźnika lub przy pomocy jego aplikacji mobilnej. Co ciekawe, nieraz istnieje też możliwość sprawdzenia pod tym kątem lotów, które odbyły się już jakiś czas temu. Można bowiem zgłaszać wniosek o odszkodowanie do trzech lat wstecz.

 

Jeżeli przysługuje Ci odszkodowanie za opóźniony lot – możesz zgłosić się do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

 

Powiązane artykuły

Kierunki wakacyjne — gdzie warto polecieć?

Gdzie wybrać się w lipcu lub sierpniu w wakacyjną podróż? Gdzie warto polecieć na wakacje?...

Jak zachowywać się na lotnisku ?

Lotnisko to szczególne miejsce, gdzie panują ściśle określone zasady. Jak zachowywać się na lotnisku ? Oto 10 podstawowych reguł...