jak radzić sobie z jet lakiem

Jak radzić sobie z jet lagiem ?

Panujesz długą podróż do kraju położonego w odległej strefie czasowej? Chcesz jak najwięcej skorzystać z wyjazdu i jednocześnie masz świadomość, że jet lag może pokrzyżować Twoje plany? Poniżej znajdziesz sprawdzone wskazówki, jak radzić sobie z efektem jet lag, dzięki czemu bez problemów zrealizujesz zaplanowane aktywności. 

Co to jest jet lag ?

Jet lag (znany również jako jetlag) to zespół nagłej zmiany strefy czasowej pojawiający się u osób, które w krótkim czasie przekraczają wiele stref czasowych. Im więcej stref czasowych będziesz przekraczać, tym efekty związane z jet lagiem mogą być bardziej uciążliwe. Natężenie objawów może być silniejsze także z powodu wewnętrznego zegara biologicznego, stanu zdrowia, wieku, a także indywidualnych predyspozycji. Co ciekawe, dla intensywności objawów związanych z jet lagiem znaczenie ma kierunek podróży. Bardziej uciążliwe dla organizmu jest przemieszczanie się w kierunku wschodnim, które znacząco skraca dobę. Do najczęstszych objawów jetlagu należą zaburzenia koncentracji, snu i apetytu, wahania nastroju i obniżone samopoczucie, czy bóle głowy. 

Należy podkreślić, że na nasilenia skutków nagłej zmiany strefy czasowej mogą mieć wpływ opóźnienia związane z przelotem, przesiadki samolotowe, które nie tylko wydłużają podróż, ale również wpływają na przesunięcie cyklu dobowego. Warto pamiętać, że w przypadku przesunięcia odlotu o co najmniej 3 godziny możesz starać się o odszkodowanie za opóźniony lot.

Jak długo trwa jetlag ? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Czas trwania objawów jet lagu uzależniony jest zarówno od różnicy między strefami czasowymi, długości podróży, jak i indywidualnych predyspozycji. Niektóre osoby podróżujące na tej samej trasie będą odczuwać niewielkie skutki przez kilka godzin, u innych dokuczliwe symptomy jet lagu będą utrzymywać się nawet przez kilka dni. Co ciekawe, organizm ludzki może przystosowywać się do częstej zmiany rytmu dobowego. Minimalne objawy jet lagu mają zazwyczaj piloci i obsługa samolotu. Co więcej, mniej podatne na jet lag są osoby, które pracują w zmiennym cyklu pracy dobowej (na zmiany), także w nocy, a także ci, którzy nie mają problemów z zasypianiem czy nie prowadzą uregulowanego trybu życia.   

Jakie są przyczyny pojawiania się jetlagu ? Nagła zmiana strefy czasowej niesie za sobą konsekwencje w postaci zaburzenia rytmu dobowego, od którego uzależnione są procesy fizjologiczne w ludzkim organizmie. Dotyczy to zarówno rytmu sen-czuwanie, w tym wytwarzania hormonów snu (melatonina) i stresu (kortyzol), jak i motoryki układu pokarmowego czy podstawowej przemiany materii. 

Jak zminimalizować skutki jet lagu ?

Dostosowanie organizmu do nowego rytmu dobowego wynikającego ze zmiany strefy czasowej może wymagać zarówno niewielkiej terapii farmakologicznej, jak i modyfikacji rozkładu dnia przed wylotem, odpowiednich zachowań w trakcie podróży oraz po przylocie w miejsce docelowe.

  1. Modyfikacja zachowań przed podróżą

Już na kilka dni przed odlotem możesz zacząć przygotowywać swój organizm do nowego rozkładu dnia. Warto w tym celu przesuwać na kilka dni wcześniej godzinę snu. Wystarczy przez kilka dni kłaść się spać wcześniej co pół godziny (gdy podróżujesz na wschód) lub co pół godziny później, jeśli lecisz na zachód. 

Warto także zaplanować podróż samolotem w taki sposób, aby dotrzeć na miejsce docelowe wieczorem. W ten sposób położysz się spać zgodnie z nową strefą czasową. 

  1. Zadbaj o odpowiednie zachowania podczas podróży

Komfort w podróży to podstawa. Postaw na wygodną i przewiewną odzież. Ubierz się w rzeczy, które będą dostosowane do warunków panujących w miejscu przylotu. Jednocześnie do kabiny samolotu weź ze sobą sweter lub bluzę, przestrzeń ta jest klimatyzowana i podczas podróży może Ci być zimno. W trakcie lotu unikaj napojów alkoholowych i kawy, pij dużo wody oraz jedź lekkostrawne posiłki. Zadbaj także oto, aby w trakcie podróży choć trochę się ruszać — wykonuj proste ćwiczenia rozciągające i izometryczne. Kilkukrotnie przejdź się pomiędzy fotelami. Taki zachowanie zminimalizuje ryzyko skrzepów w żyłach i pozwoli uniknąć zesztywnienia nóg. Warto także wraz z wejściem do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym. W ten sposób już podczas podróży możesz zacząć dostosowywać funkcjonowanie do warunków nowej strefy czasowej (jedzenie i spanie w odpowiednich porach).

  1. Daj sobie czas po dotarciu na miejsce 

Kiedy już zakończysz podróż i dotrzesz do hotelu, pozwól sobie na relaks. Weź ciepłą kąpiel i połóż się spać. Unikaj hałasu, oglądania telewizji czy przeglądania komórki. Jednocześnie daj sobie czas na dostosowanie organizmu do nowych warunków i nie planuj męczących aktywności podczas pierwszych dni po wylądowaniu. 

  1. Wsparcie farmakologiczne

Jeśli masz problemy z zasypianiem, możesz wspomóc się łagodnymi środkami wspierającymi sen. Podczas dłuższego lotu możesz przyjąć krótko działający lek nasenny. Możesz również przez kilka dni przyjmować melatoninę w godzinach wieczornych, która pozwoli na zachowanie odpowiedniej higieny snu.

Powyższe sposoby sprawią, że jet lag będzie krótszy i mniej dokuczliwy, a Ty z przyjemnością będziesz mógł skorzystać ze wszystkich aktywności, jakie zaplanowałeś. 

Spotkały Cię nieprzyjemności podczas lotu ? Lot został opóźniony lub odwołany ? Nie zostałeś wpuszczony na pokład z powodu overbookingu ? Skontaktuj się z nami – zajmiemy się Twoją sprawą !

Powiązane artykuły

Jak radzić sobie z jet lagiem ?

Poniżej znajdziesz sprawdzone wskazówki, jak radzić sobie z efektem jet lag, dzięki czemu bez problemów zrealizujesz zaplanowane aktywności....

Planowanie lotu — o czym musisz pamiętać

Wybrałeś już kierunek, gdzie chcesz lecieć samolotem ? Sprawdź, jak zorganizować wyjazd, co spakować, jak przygotować się do podróży i pobytu ! Poznaj 8...

Odmowa przyjęcia na pokład – czy należy się odszkodowanie ?

Jego celem jest zapewnienie ochrony i wsparcia dla pasażerów w przypadku problemów z lotami, takimi jak opóźnienia, odwołania czy odmowa przyjęcia na pokład....