Śnieżyce powodują opóźnienia w lotach – sparaliżowana Europa

Ostatnie gwałtowne opady śniegu sparaliżowały Europę. Ogromne ilości śniegu i ekstremalne warunki pogodowe spowodowały paraliż komunikacyjny. Utrudnienia wystąpiły miedzy innymi w sektorze lotniczym. Śnieżyce powodują opóźnienia w lotach a Europa jest sparaliżowana.

Dla wielu podróżujących, lotniska stały się areną frustracji i niepewności. Lotniska były zmuszone odwoływać lub opóźniać loty. Setki pasażerów znalazło się uwięzionych na lotniskach, bez możliwości dotarcia do swoich celów podróży. Musieli oni mierzyć się z opóźnieniami, brakiem informacji i zamieszaniem – przez wiele godzin czekali, poszukując alternatywnych połączeń lotniczych lub zakwaterowania na lotniskach.

Prawa pasażerów

Wśród wielu komplikacji, jakie spowodowała pogoda, warto zastanowić się, jakie są nasze prawa w przypadku opóźnionych lub odwołanych lotów oraz czy możemy ubiegać się o odszkodowanie w takiej sytuacji ? Jak wygląda prawo do odszkodowania za te niemile zdarzenia ?

Prawo pasażera do odszkodowania jest ważne. W przypadku opóźnionych lub odwołanych lotów, europejskie prawo lotnicze (rozporządzenie UE nr 261/2004) określa nasze prawa jako pasażerów. 

W zależności od konkretnych okoliczności, pasażerowie mogą ubiegać się o odszkodowanie, jeśli skutek opóźnienia lub odwołania lotu wynika z winy linii lotniczej, tj. z czynników zależnych od przewoźnika lotniczego, takich jak problemy techniczne, błędy w organizacji lotu, braki w personelu. Zwykle przysługują one, gdy zostały spełnione określone warunki, takie jak długość opóźnienia oraz długość trasy. Zasady te mogą różnić się w zależności od kraju, przewoźnika lotniczego i zawartej umowy.

Jednakże, w przypadku ekstremalnych zjawisk pogodowych, jak ogromne opady śniegu, sytuacja może być bardziej skomplikowana. Jeśli nasz lot został odwołany z powodu złych warunków pogodowych, w tym przypadku gwałtownych opadów śniegu, nie mamy prawa do odszkodowania – są to okoliczności nadzwyczajne. 

Okoliczności nadzwyczajne

Nadzwyczajne okoliczności to czynniki niezależne od linii lotniczej, które zwalniają linię lotniczą z odpowiedzialności wypłaty odszkodowania a pasażerowie nie mogą domagać się odszkodowania za poniesione straty. Zaliczamy do nich: złe warunki atmosferyczne, stany klęski żywiołowej, kolizję z ptakiem, zagrożenie bezpieczeństwa, destabilizację polityczną, zamachy terrorystyczne, wypowiedzenie wojny, ukryte wady produkcyjne samolotu, strajk podmiotów trzecich np. pracowników lotniska, ograniczenia w kontroli ruchu lotniczego, np. zamknięcie pasa startowego. Zaistnienie powyższych okoliczności może w znacznym stopniu wpłynąć na płynność ruchu lotniczego. 

Często, linie lotnicze używają okoliczności nadzwyczajnych jako wymówki do uniknięcia wypłacenia odszkodowania. W takich przypadkach, może być trudno dowieść, czy opóźnienie lub odwołanie lotu było wynikiem niewłaściwego działania linii lotniczych, czy też rzeczywiście wynikało z sił wyższych.

Współczując pasażerom, którzy doświadczyli trudności, trzeba jednak pamiętać o ryzyku i bezpieczeństwie. Linie lotnicze decydują o opóźnieniach i odwołaniach lotów, aby chronić pasażerów przed ekstremalnymi warunkami, które mogłyby zagrażać ich życiu i zdrowiu – bezpieczeństwo pasażerów jest zawsze najważniejsze! W tej sytuacji, trudno byłoby nałożyć odpowiedzialność na linie lotnicze za ogromne opady śniegu czy inne nieprzewidywalne zdarzenia pogodowe.

Niezależnie od tego, czy byłeś jednym z podróżujących, który musiał zmierzyć się z odwołanymi lub opóźnionymi lotami, warto pamiętać o naszych prawach jako pasażerów. Jeśli spełniamy kryteria kwalifikacji, mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie. Niezależnie od tego, czy samodzielnie złożysz wniosek, czy skorzystasz z usług firm specjalizujących się w tych roszczeniach, pamiętaj, że to twoje prawo.

Powiązane artykuły

Coraz więcej opóźnień na światowych lotniskach

Poznaj najnowsze statystyki wskazujące na zwiększone ryzyko opóźnień. Sprawdź, jakie prawa Ci przysługują w razie opóźnienia lotu....

Jak lepiej wysłać bagaż? InPostem czy nadać jako bagaż lotniczy? 

Co wybrać? Jak lepiej wysłać bagaż? InPostem czy nadać jako bagaż lotniczy?...

Gdzie lecieć zimą, aby się wygrzać?

Chcesz wypocząć w klimacie, który zapewnia letnie temperatury zarówno powietrza, jak i wody? Gdzie lecieć zimą, aby się wygrzać?...