Śnieżyce powodują opóźnienia w lotach – sparaliżowana Europa

Ostatnie gwałtowne opady śniegu sparaliżowały Europę. Ogromne ilości śniegu i ekstremalne warunki pogodowe spowodowały paraliż komunikacyjny. Utrudnienia wystąpiły miedzy innymi w sektorze lotniczym. Śnieżyce powodują opóźnienia w lotach a Europa jest sparaliżowana.

Dla wielu podróżujących, lotniska stały się areną frustracji i niepewności. Lotniska były zmuszone odwoływać lub opóźniać loty. Setki pasażerów znalazło się uwięzionych na lotniskach, bez możliwości dotarcia do swoich celów podróży. Musieli oni mierzyć się z opóźnieniami, brakiem informacji i zamieszaniem – przez wiele godzin czekali, poszukując alternatywnych połączeń lotniczych lub zakwaterowania na lotniskach.

Prawa pasażerów

Wśród wielu komplikacji, jakie spowodowała pogoda, warto zastanowić się, jakie są nasze prawa w przypadku opóźnionych lub odwołanych lotów oraz czy możemy ubiegać się o odszkodowanie w takiej sytuacji ? Jak wygląda prawo do odszkodowania za te niemile zdarzenia ?

Prawo pasażera do odszkodowania jest ważne. W przypadku opóźnionych lub odwołanych lotów, europejskie prawo lotnicze (rozporządzenie UE nr 261/2004) określa nasze prawa jako pasażerów. 

W zależności od konkretnych okoliczności, pasażerowie mogą ubiegać się o odszkodowanie, jeśli skutek opóźnienia lub odwołania lotu wynika z winy linii lotniczej, tj. z czynników zależnych od przewoźnika lotniczego, takich jak problemy techniczne, błędy w organizacji lotu, braki w personelu. Zwykle przysługują one, gdy zostały spełnione określone warunki, takie jak długość opóźnienia oraz długość trasy. Zasady te mogą różnić się w zależności od kraju, przewoźnika lotniczego i zawartej umowy.

Jednakże, w przypadku ekstremalnych zjawisk pogodowych, jak ogromne opady śniegu, sytuacja może być bardziej skomplikowana. Jeśli nasz lot został odwołany z powodu złych warunków pogodowych, w tym przypadku gwałtownych opadów śniegu, nie mamy prawa do odszkodowania – są to okoliczności nadzwyczajne. 

Okoliczności nadzwyczajne

Nadzwyczajne okoliczności to czynniki niezależne od linii lotniczej, które zwalniają linię lotniczą z odpowiedzialności wypłaty odszkodowania a pasażerowie nie mogą domagać się odszkodowania za poniesione straty. Zaliczamy do nich: złe warunki atmosferyczne, stany klęski żywiołowej, kolizję z ptakiem, zagrożenie bezpieczeństwa, destabilizację polityczną, zamachy terrorystyczne, wypowiedzenie wojny, ukryte wady produkcyjne samolotu, strajk podmiotów trzecich np. pracowników lotniska, ograniczenia w kontroli ruchu lotniczego, np. zamknięcie pasa startowego. Zaistnienie powyższych okoliczności może w znacznym stopniu wpłynąć na płynność ruchu lotniczego. 

Często, linie lotnicze używają okoliczności nadzwyczajnych jako wymówki do uniknięcia wypłacenia odszkodowania. W takich przypadkach, może być trudno dowieść, czy opóźnienie lub odwołanie lotu było wynikiem niewłaściwego działania linii lotniczych, czy też rzeczywiście wynikało z sił wyższych.

Współczując pasażerom, którzy doświadczyli trudności, trzeba jednak pamiętać o ryzyku i bezpieczeństwie. Linie lotnicze decydują o opóźnieniach i odwołaniach lotów, aby chronić pasażerów przed ekstremalnymi warunkami, które mogłyby zagrażać ich życiu i zdrowiu – bezpieczeństwo pasażerów jest zawsze najważniejsze! W tej sytuacji, trudno byłoby nałożyć odpowiedzialność na linie lotnicze za ogromne opady śniegu czy inne nieprzewidywalne zdarzenia pogodowe.

Niezależnie od tego, czy byłeś jednym z podróżujących, który musiał zmierzyć się z odwołanymi lub opóźnionymi lotami, warto pamiętać o naszych prawach jako pasażerów. Jeśli spełniamy kryteria kwalifikacji, mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie. Niezależnie od tego, czy samodzielnie złożysz wniosek, czy skorzystasz z usług firm specjalizujących się w tych roszczeniach, pamiętaj, że to twoje prawo.

Powiązane artykuły

Bezpieczna podróż z dzieckiem

Czy bezpieczna podróż z dzieckiem jest w ogóle możliwa ?...

Jak radzić sobie z jet lagiem ?

Poniżej znajdziesz sprawdzone wskazówki, jak radzić sobie z efektem jet lag, dzięki czemu bez problemów zrealizujesz zaplanowane aktywności....