Czy warto odwiedzić Cypr ?

Republika Cypryjska potocznie zwana Cyprem, położona jest na wyspie o tej samej nazwie, we wschodniej części Morza Śródziemnego. Państwo jest członkiem Unii Europejskiej i ma wprowadzoną walutę euro. Największe miasta: to jego stolica – Nikozja oraz historyczne – Limassol. 

Wyspa charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim tj. długim i suchym latem, z wysokimi temperaturami, które trwa od połowy maja do połowy października (jest to sezon turystyczny) oraz łagodnymi zimami, z opadami deszczu które trwają od grudnia do lutego. Również zimą w górach Troodos pojawia się śnieg. Poza tymi okresami występują krótkie pory: jesienna i wiosenna.

Jak wyglądają warunki pogodowe ?

Różnice w warunkach pogodowych między sezonem turystycznym a poza sezonem są dość znaczące.

Poza sezonem turystycznym (pora jesienna, zima, pora wiosenna) na Cyprze panują łagodniejsze temperatury, można spotkać mniejsze tłumy turystów, co sprawia że podróżowanie i zwiedzanie jest bardziej komfortowe. 

  • pora jesienna (wrzesień – listopad): jest zazwyczaj ciepła i sucha. Średnie temperatury w tym okresie wynoszą 25-30 stopni Celsiusza, choć różnią się w zależności od regionu. Opady deszczu są bardzo rzadkie.
  • zima (grudzień – luty): jest łagodna, ale wilgotniejsza niż jesień. Średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą 15-20 stopni Celsiusza, ale nocą mogą spaść do 10 stopni Celsiusza. Opady deszczu są bardzo częstsze.
  • pora wiosenna (marzec – maj): to czas, kiedy temperatura zaczyna się podnosić do 25 stopni Celsiusza a opady deszczu stają się rzadsze. 

Wysoki sezon turystyczny (czerwiec – sierpień) – lato jest gorące i suche, charakteryzujące się wysokimi temperaturami i dużą ilością słońca. Średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą 30-35 stopni Celsiusza a w lipcu i sierpniu zdarza się że nawet 40 stopni. Opady deszczu są rzadkie, a wysoka wilgotność sprawia, że upał jest bardzo uciążliwy. Sezon ten charakteryzuje się większymi tłumami i wyższymi cenami usług turystycznych.

Miejsca warte uwagi:

Nikozja – stolica kraju

Stolica łączy w sobie historię z nowoczesnością. Starówka z wąskimi uliczkami i bizantyjskimi kościołami kontrastuje z nowoczesnymi budynkami i tętniącym życiem centrum miasta. Muzeum Archeologiczne zawiera zbiory z różnych okresów historycznych Cypru a miłośnicy fortyfikacji miejskich, zwłaszcza fortyfikacji weneckiej ucieszą oko.

Pafos: Miejsce Mitów i Legend

Pafos, położone na zachodnim wybrzeżu Cypru, to niezwykłe miasto, które według mitologii greckiej było miejscem narodzin bogini miłości – Afrodyty. Na miejscu można odwiedzić starożytne ruiny miasta gdzie znajdują się mozaiki z okresu rzymskiego, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Góry Troodos: Przyrodnicze Wspaniałości

Góry Troodos stanowią serce Cypru, oferują piękne krajobrazy, bujne lasy i malownicze wioski. To idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku: piękne widoki, wędrówki po szlakach turystycznych i zwiedzanie prawosławnych klasztorów. Warto odwiedzić Klasztor Kykkos, jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego na wyspie, znane z bogato zdobionych ikon.

Limassol: Miasto Życia i Zabawy

Limassol, położony na południowym wybrzeżu, to miasto, które nigdy nie zasypia. Jest to centrum życia nocnego Cypru, ale także miejsce bogate w historię i kulturę. Starówka z wąskimi uliczkami i tawernami zachęca do spacerów, podczas gdy promenada nadmorska oferuje piękne widoki i liczne restauracje.

Platres: Miejsce na Wypoczynek

Platres to górskie miasteczko, idealne miejsce na odpoczynek i relaks. Otoczone lasami sosnowymi i wodospadami, przyciąga miłośników przyrody i spokoju. Tu można spacerować po malowniczych szlakach, delektować się lokalnymi specjałami w tradycyjnych tawernach i cieszyć się ciszą i spokojem otaczającej przyrody.

Czy warto odwiedzić Cypr ? Zdecydowanie tak. Cypr zachwyca nie tylko różnorodnością krajobrazów, ale także bogatą historią i kulturą. Od starożytnych zabytków, poprzez aktywny wypoczynek w górach, po piękne plaże. Cypr oferuje niezapomniane wrażenia dla każdego podróżnika.

Cypr posiada 2 lotniska: Larnaca Interantional Airport oraz Paphos International Airport. Bezpośredni lot zajmuje około 3h a z Polski bezpośrednio latają linie lotnicze Wizz Air oraz Ryanair.

W przypadku opóźnienia lub odwołania lotu zachęcamy do kontaktu w celu uzyskania odszkodowania.

Powiązane artykuły

Odmowa przyjęcia na pokład – czy należy się odszkodowanie ?

Jego celem jest zapewnienie ochrony i wsparcia dla pasażerów w przypadku problemów z lotami, takimi jak opóźnienia, odwołania czy odmowa przyjęcia na pokład....

Strajk pracowników linii lotniczej

Niemiecki związek zawodowy Ver.di - Zjednoczony Związek Zawodowy dla Sektora Usług - zorganizował strajk ostrzegawczy personelu naziemnego linii Lufthansa. ...

Czy warto odwiedzić Cypr ?

Republika Cypryjska potocznie zwana Cyprem, położona jest na wyspie o tej samej nazwie - Cypr, we wschodniej części Morza Śródziemnego. ...