podróż z dzieckiem

Bezpieczna podróż z dzieckiem

Podróż z dzieckiem samolotem może być wyzwaniem zarówno w przypadku niemowlęcia jak i kilkuletnich dzieci. Jak przygotować się do takiej podróży, aby maksymalnie obniżyć ewentualne ryzyka ? Jak sprawić, aby podróż z dzieckiem stała się bardziej przewidywalna, bezpieczniejsza i mniej stresująca dla wszystkich uczestników ? Czy bezpieczna podróż z dzieckiem jest w ogóle możliwa ?

W jakim wieku muszą być dzieci, aby latać samolotem?

Już najmłodsze maluchy mogą z powodzeniem wybrać się z rodzicami w podróż lotniczą. Zakłada się, że nawet tygodniowe dzieci mogą latać samolotem. Jednak warto poczekać, aby osesek ukończył 2-3 miesiące życia, aby nabrał większej odporności. Co więcej, zawsze możesz skonsultować się z pediatrą, który oceni, czy maluszek jest gotowy do takiej podróży. 

W przypadku starszych dzieci nie musisz konsultować wyjazdu z pediatrą. Kilkulatki zazwyczaj podchodzą entuzjastycznie do takiej wycieczki, niemniej jednak podróż samolotem może być stresująca dla pociechy. Dlatego też warto zawczasu wytłumaczyć dziecku, jak będzie wyglądać podróż i jakie są zasady zachowania na pokładzie. Możesz również skorzystać z tematycznych książeczek, które dzieciom w przystępny sposób przybliżą zagadnienia związane z podróżowaniem samolotem. 

Sprawdź ofertę przewoźników dla dzieci

Każda linia lotnicza ma własną politykę wobec najmłodszych pasażerów. Na szczególne traktowanie mogą liczyć najmłodsi — czyli dzieci do 2 roku życia. Niemowlęta zazwyczaj nie mają przydzielonego swojego siedzenia, a mogą podróżować na kolanach rodziców. Dzięki temu podróż oseska jest znacznie tańsza, niż starszego dziecka (cena biletu dla niemowlaka wynosi od kilku do kilkunastu procent normalnego biletu). Warto podkreślić, że dziecku także przysługuje bagaż podręczny, co pozwala spakować najpotrzebniejsze rzeczy na pokład samolotu.

Na jakie jeszcze udogodnienia mogą liczyć rodzice z dziećmi ? Każda linia lotnica ma własną politykę obsługi rodzin z dziećmi. Często mają one pierwszeństwo w zakresie wejścia na pokład samolotu. Zdarza się, że linie lotnicze umożliwiają bezpłatne wniesienie na pokład wózka, fotelika podróżnego lub kołyski. W wielu przypadkach rodzice mają również dostęp do przewijaka. Warto podkreślić, że na każdym pokładzie dostaniesz gorącą wodę konieczną do przygotowania posiłku dla niemowlęcia.

W przypadku dzieci w wieku powyżej 2 lat rodzice muszą wykupić miejsce siedzące, które jest dostępne w cenie ulgowej. Maluchy zazwyczaj otrzymają specjalnie przygotowane dla nich menu i będą miały dostęp do dedykowanych dla nich atrakcji  tj. zestawy do rysowania, maskotki czy na dłuższych trasach filmy, gry lub książeczki.

Co spakować do samolotu ?

Jak już pisaliśmy, każdemu dziecku przysługuje bagaż podręczny, który musi mieścić się w limicie wagowym. To sprawia, że przy pakowaniu trzeba dokonać racjonalnego wyboru niezbędnych rzeczy. Skład bagażu podręcznego dla dziecka powinien być uzależniony od długości podróży oraz tego czy będzie to lot bezpośredni czy z przesiadkami. Pamiętaj o spakowaniu odpowiedniej liczby pieluszek, chusteczek nawilżających, kosmetyków do pielęgnacji czy podkładów do przewijania. Weź także odpowiednią liczbę słoiczków z jedzeniem, butelki do przygotowania mleka, kocyk czy leki np. przeciwbólowe lub na biegunkę. Warto zawsze wziąć ulubioną zabawkę dziecka oraz zestaw dodatkowych ubrań. Nie zapomnij o dokumencie dla dziecka — tymczasowym paszporcie lub dowodzie osobistym.  

W przypadku starszych dzieci weź przede wszystkim dodatkowe ubrania (w miejscu docelowym mogą być inne warunki pogodowe), ulubione przekąski czy ukochane zabawki. Zabierz ze sobą te przedmioty, które pozwolą zająć dziecko podczas lotu. Dobrym pomysłem jest również wybranie lotu, który będzie realizowany w nocy. W ten sposób dziecko może prześpi większą część podróży.

Sporym problemem dla dziecka mogą być zmiany ciśnienia w trakcie lotu. Dlatego też pamiętaj, aby mieć dostęp do napojów. Starszym dzieciom możesz także zabrać lizaki, które sprawdzą się w zapobieganiu zatykania się uszu. 

Opóźniony lot — odszkodowanie, jakie możesz uzyskać

Planując podróż musisz uwzględnić także ryzyko opóźnienia odlotu. To doświadczenie jest szczególnie trudne w przypadku podróży z dziećmi. Musisz wiedzieć, że w sytuacji, kiedy odlot odbędzie się później niż trzy godziny po planowanym starcie możesz otrzymać odszkodowanie za opóźniony lot w niemałej kwocie, nawet do 600 Euro ! Co więcej, masz aż 12 miesięcy na zgłoszenie roszczenia !

Chcesz wiedzieć więcej ? Skontaktuj się z naszą firmą — doradzimy i pomożemy uzyskać satysfakcjonującą rekompensatę za opóźniony lot. 

Powiązane artykuły

Bezpieczna podróż z dzieckiem

Czy bezpieczna podróż z dzieckiem jest w ogóle możliwa ?...

Jak radzić sobie z jet lagiem ?

Poniżej znajdziesz sprawdzone wskazówki, jak radzić sobie z efektem jet lag, dzięki czemu bez problemów zrealizujesz zaplanowane aktywności....